04. 01. 2018 11:48 | BRATISLAVA/zg

Nová štúdia tvrdí, že kresťanské Vianoce a islamský pôst sú aj obdobím sexu

Počas sviatkov sa milostným hrám v posteli oddáva viac ľudí ako inokedy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Roman Samborskyi/shutterstock.com

Vianoce sú obdobím, keď sa viacej milujeme a chceme sex. Preto kresťanské krajiny vraj zaznamenávajú vrchol pôrodov presne o deväť mesiacov neskôr - v septembri. Tvrdí to aktuálna štúdia, ktorá záujem o sex doložila na základe záujmu na internete. Netýka sa to však len kresťanských, ale aj moslimských sviatkov.

Doteraz pritom vedci vysoký počet septembrových pôrodov vysvetľovali ročnými obdobiami. Na prelome decembra a januára majú podľa jednej teórie sezónne prírodné zmeny vplyv na ľudskú biológiu, a preto majú ľudia intenzívnejšiu chuť na intímne hrátky.

Štúdia americkej Indiana University a portugalského Instituto Gulbenkian de ciencia, ktorú publikovali v magazíne Scientific Reports, to však vyvracia. Tvrdí, že sa ľudské sexuálne správanie riadi spoločenskými, nie prírodnými súradnicami.

Vrcholom sú Vianoce a koniec pôstu

Výskumníci vychádzajú z dlhoročného pozorovania celoročného správania sa ľudí na internete. Od roku 2004 sledovali desať rokov frekvenciu slov spojených so sexom, ktoré ľudia vyhľadávali na googli, v rokoch 2010 až 2014 sa potom zaoberali tou istou komunikáciu, ale na Twitteri. Zamerali sa na takmer 130 krajín, z ktorých bolo takmer 90 kresťanských.

Zistili, že počas Vianoc ľudia hľadali na internete termíny spojené so sexom častejšie ako inokedy v roku. A majú v rukách presvedčivý argument, prečo vianočný záujem o sex nemá korene v prírodných cykloch, dĺžke denného svetla, teplote alebo dostupnosti potravy.

S fenoménom "vianočného sexu" sa totiž stretli v krajinách severnej i južnej pologule - v krajinách, kde sú Vianoce v zime i takých, kde ich zažívajú v lete.

"Nezistili sme zmeny v trendoch pôrodnosti alebo internetového záujmu o sex medzi pologuľou. Zdá sa, že v tom nehrá úlohu ako ďaleko ľudia žijú od rovníka," cituje server Phys.org indiánskeho výskumníka Luisa M. Rochu.

A aby nebolo pochýb, vedec dodáva: "Štúdia zistila, že primárnym motorom, ktorý sa za cyklickým sexuálnym a rozmnožovacím správaním v ľudských populáciách skrýva, je kultúra, ktorú meriame cez náladu prejavenú na internete." 

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ bezikus
 

Sexuálne túžby však pritom nie sú spojené s obdobím náboženského sviatku len pre kresťanov, platí to i pre moslimov, u ktorých sa však koncentrujú do obdobia Sviatku prerušenia pôstu. Nasleduje hneď ramadáne a každý rok má iný dátum. Záujem o sex vo vyhľadávaní na internete podporuje aj veľký počet pôrodov deväť mesiacov na to.

Aby vedci preklepli trendy dôsledne, podnikli sofistikovaný výskum slov v twitterových príspevkoch z Argentíny, Austrálie, Brazílie, Čile, Indonézie, Turecka a Spojených štátov, hovorí sa tomu "analýza sentimentu", ako podotýka denník The Independent. Zistili tiež, že počas spomínaných sviatkov sa ľudia cítia šťastnejšie, bezpečnejšie a spokojnejšie. A preto majú väčšiu náladu na sex než inokedy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: sergiophoto/shutterstock.com
 

"Zistili sme, že Vianoce a Sviatok prerušenia pôstu sú charakterizované istou kolektívnou náladou, ktorá sa zhoduje s vyššou plodnosťou. V čase sviatkov, ktoré zdôrazňujú lásku a dávanie darov deťom, sa ľudia zrejme cítia väčšiu motiváciu k rozširovaniu rodiny, "hovorí Rocha.

Server The Verge však dodáva, sviatky ako Deň vďakyvzdania alebo Veľká noc podobný vplyv na sexuálny život ľudí nemajú.

Portál Medical News Today zdôrazňujú slová autorského tímu, podľa ktorých je ich práca vôbec prvou globálnou štúdiou o vzťahu medzi sexuálnym záujmom vyjadreným na internete a ľudskú náladou a rozmnožovaním, píše portál idnes.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy