19. 02. 2018 14:24 | POPRAD/zg

Balenie potravín: Vráťte sa ku klasike, alobal a fólia nie sú na všetko dobré

Odborníčka radí, aby sme používali aj viac skla.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ Photographee.eu

Určite sa vám stalo, že keď ste navarili obed, nezjedli sa všetky porcie. Ostalo vám jedlo a lámali ste si hlavu, do čoho ho zabaliť, aby si zachovalo jedlo svoju chuť ako po uvarení. Existuje niekoľko možností, do akých obalov máte baliť jedlo.

Vedúca Národného referenčného laboratória pre materiály prichádzajúce do styku s potravinami úradu verejného zdravotníctva Milada Syčová pre tvnoviny.sk vysvetlila, na čo je ten-ktorý obal dobré použiť.

Párky a klobása - ilustračná snímka
Párky a klobása - ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com
 

Alobal

Alobal môžete použiť na balenie potravín na krátku dobu. Potraviny tuhej alebo pastovitej konzistencie, tie by mali byť v alobale zabalené menej ako 48 hodín. Syčová upozornila, že potraviny s pH nižším ako 4,5 by nemali prísť do kontaktu s ním.

Do alobalu by sme nemali baliť hlavne kyslé a veľmi solené jedlá. „Ako príklad by som mohla uviesť majonézový šalát alebo jedlá z kyslej kapusty. V prípade, že vám ostane saláma, klobása alebo údené mäso, rozhodne ho do chladničky neodkladajte zabalené v alobale," zdôranila.

Plasty

Polystrénové obalové materiály tzv. menu boxy, sú určené na jednorázové použitie a konzumáciu balených potravín cca do štyroch hodín od naplnenia.

"Aj keď je riziko migrácie z obalov do potravín nízke, neodporúča sa dlhšie skladovanie zvyškov potravín a ani opakované používanie týchto obalov. Zároveň je ohrev v mikrovlnnej rúre možný len ak je uvedené označenie alebo písomná informácia o tejto možnosti," poznamenala Syčová.

Na trhu sú dostupné špeciálne plastové obalové materiály, ktoré sú určené na balenie do potravín v mrazničke.

Symboly na plastových obaloch.
Symboly na plastových obaloch. Foto: Teleráno
 

Rôzne kelímky a nádoby, v ktorých už boli potraviny balené, nie sú určené na opakované používanie - na to sú určené dózy, resp. nádoby, ktoré boli na tento účel vyrobené, testované a posúdené.

TIP: Prehľad symbolov na plastových obaloch potravín

Do plastových nádob je možné baliť rôzne typy potravín za rôznych podmienok (čas, teplota). Výrobca garantuje účel použitia daného plastového obalu. Všetky plastové materiály a predmety sú pred použitím testované na konkrétne podmienky aplikácie podľa schválených štandardných postupov a preto je možné garantovať ich zdravotnú bezpečnosť.

Výber podmienok testovania je ustanovený v rámci európskej legislatívy tak, aby odzrkadľoval najhoršie predvídateľné podmienky použitia v bežnej praxi, pričom sa zohľadňuje konkrétne použitie testovaného materiálu a predmetu a či sa jedná o výrobok určený na opakované používanie alebo na jednorázové použitie.

Symboly na plasových obaloch.
Symboly na plasových obaloch. Foto: Teleráno
 

Testovanie plastov obalov spočíva v tom, že podľa typu potraviny, ktorá je v ňom balená, sa vyberie potravinový simulátor, napr. 3% kys. octová (kyslé potraviny), 20% etanol, 50% etanol (mlieko a mliečne výrobky), tenax (suché potraviny), rastlinný olej (pre tukové potraviny). Podľa účelu použitia (doba kontaktu) sa definuje čas a teplota testovania. Testovanie je záväzné pre všetky štáty EÚ.

Jednotlivé plastové materiály a predmety sa musia používať len na účel použitia, pre ktorý ich vyrobili. Spotrebiteľ musí rešpektovať značenie, prípadne písomné inštrukcie k správnemu používaniu, pretože práve správnym používaním sa chráni spotrebiteľ sám pred možnou migráciou chemických látok.

Ak nie je uvedený symbol „mikrovlnná rúra" resp. nie je uvedená písomná informácia, že plastová nádoba je vhodná do mikrovlnnej rúry - neodporúča sa takéto používanie.

V čom máme odkladať chlieb?

Určite ste si aj vy lámali hlavu nad tým, či máte chlieb odkladať do plastového vrecúčka alebo do utierky tak, ako to robili naše starké. Podľa odborníčky zo zdravotného hľadiska nie je žiadne riziko, či sa použije na balenie chleba plastový obalový materiál, alebo textilná utierka. Treba však dodržať zásady pre bezpečnosť plastov a textilu.

chlieb a pečivo
chlieb a pečivo
 

Plátené vrecúška (textil) z prírodných materiálov bol ľahko dostupný obalový materiál v minulosti, takže je to materiál vhodný na balenie suchých potravín za podmienok, že na vonkajšiu potlač sú použité iba zdravotne bezpečné farbivá. Ďalšou podmienkou je, aby obalové materiály z textilu boli ľahko sterilizovateľné, tak aby neboli zdrojom mikrobiálnej kontaminácie potravín. „Je na spotrebiteľovi, aký typ balenia chleba preferuje," zdôraznila.

TIP: V plátenom vrecúšku môžete skladovať okrem byliniek aj huby. Dôležité je, že musia byť úplne vysušené. Dobré je do neho dať soľ a korenie, aby huby nezačali plesnivieť.

Sklo a zaváraninové poháre

Ak ste niekedy riešili dilemu, či sa oplatí uložiť zvyšné teplé alebo studené jedlo do skleneného pohára, vedzte, že ste uvažovali správne. A netýka sa to len zavárania.

„Sklo sa považuje za najstálejší materiál, jeho používanie nie je obmedzené na typ potravín alebo nápojov, ani na teplotný rozsah. Sklo sa môže aj opakovane používať. Dôležité je, že je potrebné dôsledne fľaše po každom použití vyčistiť a vydenzifikovať," odporúča odborníčka.

Zaváraniny s octom
Zaváraniny s octom Foto: Shutterstock.com
 

Tvrdí, že do zaváraninových pohárov môžeme baliť rôzne typy potravín za rôznych teplôt. Dôvodom je, že sklo je odolné aj pri teplote sterilizácie. „Problémom sú uzávery na zaváraninových fľašiach, ktoré sú vyrobené z kovu povrchovo upravené tenkou vrstvou plastu, ktorý je na vnútornej strane a ten prichádza do kontaktu s potravinami. Takéto viečka by sme nemali opakovane používať, ak sú povrchovo poškodené, napr. čistením po opakovanom použití resp. na tom mieste sa objavili náznaky korózie," vysvetlila odborníčka.

TIP: Ak chcete uchovať jedlo na niekoľko týždňov, dobré je ho nechať prejsť varom a naliať do čistého zaváraninového pohára. Zatvoríte viečkom a necháte na stole prirodzene vychladnúť. Procesom chladnutia zakonzervuje jedlo, viečko prilne k poháru, ako keby ste jedlo sterilizovali.

PET fľaše

O opakovanom používaní PET fliaš sa už veľa napísalo. Dôležité je zapamätať si, že ich vyrábajú na jednorázové použitie a ich opakované používanie sa neodporúča. Všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako s nimi zaobchádzať nájdete v našom článku.

 


VIAC Z My ženy