23. 03. 2018 14:13 | BRATISLAVA/zg

Sex na jednu noc: Čo odhalil prieskum

Na postoj k nemu má vplyv aj výchova z mladosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Sex na jednu noc si podľa prieskumov aspoň raz za život doprialo okolo 70 percent ľudí. Kým muži si túto skúsenosť užívajú, viac ako tretina žien jednorazový sex ľutuje.

Vyplýva to z nedávneho prieskumu nórskych odborníkov. Zistili, že rozhodujúcim faktorom pre ženy je fakt, kto je iniciátorom sexu a aký z neho majú prežitok. Ženy totiž sex oveľa menej ľutujú, ak vyšla iniciatíva z ich strany a ak ich milostný akt naozaj uspokojil.

Podľa najnovšieho výskumu odborníkov z Katedry psychológie na Norwegian University of Science and Technology ľutuje sex na jednu noc približne 35 percent žien, ale iba pätina mužov.

Dôvod prvý: Výčitky pre výchovu

Podľa odborníkov ženy mávajú väčšie pocity viny, ktoré súvisia s tým, ako ich po celé generácie vychovávali. Dievčatám od mladosti stále podsúvajú, že sa musia chrániť, ovládať sa a ak nie, mali by sa hanbiť.

Dôvod druhý: Čo keď to nezostane bez následkov?

Ženám navyše hrozia vážnejšie dôsledky náhodného sexu v podobe neplánovaného tehotenstva. A všeobecne sú ženy vnímavejšie k hrozbám sexuálne prenosných chorôb.

Dôvod tretí: Nebolo to z mojej hlavy

Cieľom výskumu, ktorý realizovali medzi 800 vysokoškolákmi do 30 rokov, ktorí už niekedy zažili sex na jednu noc, bolo zistiť, čo pocit ľútosti z náhodného sexu ovplyvňuje. Ukázalo sa, že ženy svoje skúsenosti oveľa menej ľutujú, ak vyšla iniciatíva na sex z ich strany. U mužov pritom iniciatíva žiadnu úlohu nehrala.

"Ak sa žena odhodlá urobiť prvý krok, poskytne jej to obvykle možnosť mať sex s niekým, koho si sama vybrala, priťahoval ju a bol jej sympatický. U takejto ženy sa navyše dá očakávať, že má veľmi zdravé sexuálne sebavedomie a zvládne si tak milostné dobrodružstvá režírovať podľa svojich predstáv. To všetko potom znižuje riziko, že po tom bude ľutovať svoje konanie," vysvetľuje Adam Durčák z českého sexshopu.

Dôvod štvrtý: Nestálo to za to

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim to, ako sa ženy ohľadom sexu na jednu noc budú následne cítiť, je aj to, ako veľmi si ho užili. Výskum potvrdil, že ženy ľutujú sex, pretože si ho málokedy užijú. Majú totiž problém dosiahnuť orgazmus s neznámym mužom. Ak ženy prežili skutočne naplňujúci zážitok, je vysoká šanca, že nič ľutovať nebudú.

A pretože muži naopak majú orgazmus a príjemné chvíle takmer vždy, pocity hanby a viny toľko nevnímajú. U mužov výskum žiadnu podobnú spojitosť nepotvrdil - kvalita sexu na jednu noc pre pánov nie je príliš smerodajná.

"Výnimkou sú však prípady, keby bol sexuálny zážitok sprevádzaný znechutením či odporom. Práve tieto pocity sú podľa prieskumu ako pre mužov, tak aj pre ženy, najčastejším dôvodom, prečo sex na jednu noc ľutujú, " dodal Durčák pre portal krasna.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy