02. 04. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ako správne používať teplomer a tlakomer? Odborníci tvrdia, že ich používame nesprávne

Problém nastal, keď z predaja stiahli ortuťové teplomery.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Naše mamy merali teplotu klasickým ortuťovým teplomerom. Potom, čo ich z predaja stiahli, ich mnohí vymenili za digitálne. Podľa odborníkov ale teplomer často používame nesprávne.

 

Liehový, digitálny alebo bezdotykový teplomer. Každý je iný a každý sa inak používa. „Všetko sa treba naučiť aj zachádzanie s teplomerom. Ja som zástanca skôr tých klasických, možno tých ortuťových, alebo teraz bezpečnejších liehových," povedal všeobecný lekár Váler Husarovič.

Ortuťové teplomery musíte klasicky sklepať. Teplotu pod pazuchou meriame 7 až 10 minút. Pod jazykom stačia necelé dve minúty. „Deťom sa dáva do konečníka, lebo na periférií v ústach, uškách môže byť teplota nižšia ako centrálna a my meriame centrálnu teplotu," doplnil Husarovič.

Mnohí už ale takéto klasické teplomery vymenili za digitálne. „Človek by si mal prečítať návod. Na slovenskom trhu 99 percent z nich sú určené na podjazyčné meranie. Vložiť, zapípa, vytiahnuť. V podpazuší to nie je vhodné," vysvetlil servisný technik Jozef Kolenič.

No dá sa to. Len treba vedieť ako na to. „Zoberiem si teplomer, položím ho na stôl a sledujem hodiny. Pokiaľ sa sedem minút nevypne, dokáže merať. Môžem si ho dať potom pod pazuchu, ignorujem pípanie a nechám ho tam sedem minút," doplnil Kolenič.

Niektoré sa však vypnú skôr. Vtedy si pod pazuchu vložíte vypnutý teplomer, zapnete ho až po siedmich minútach a vyberiete ho po zapípaní. Pozor by sme si mali dávať pri bezdotykových teplomeroch a to najmä pri deťoch.

„Infračervené buď sú bezdotykové čelové alebo ušné. Problém nastáva, keď má pacient zimnicu. Vo vnútri má 40 a na čele má 36. Toto môže ohroziť dieťatko," povedal Kolenič.

A nielen teplotu. Mnohí si doma sami merajú aj tlak. „Stretávam sa s tým, že ľudia majú často tlakomery na zápästie, sú lacné, ale nie sú presné. Môžu merať až s rozdielom 30-40 milimetrov ortuťového stĺpca, čo je dosť veľa. Najlepšie je obstarať si tie, čo sa dávajú na rameno," vysvetlil Hrušovský.

Ako si teda zmeriame správne tlak? „Musíte priložiť čidlo, ktoré je vždycky označené na manžete, aby bolo medzi dvomi tepnami a 3 cm nad ryhou," dodal Hrušovský.

Pri meraní tlaku by ste mali byť v pokoji a ani nerozprávať. Tlak by ste si mali v priebehu siedmich minút zmerať trikrát. „A ten najlepší si zapísať ako ten naozajstný tlak," uzavrel Hrušovský.


VIAC Z My ženy