09. 04. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Malý kúsok raja na balkóne. Takto sa vyhnete sklamaniu z rýchlo zvädnutých kvetov

Nie všade vypestujete paradajky alebo reďkovky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shebeko/shutterstock.com

Túžite aj vy po rozkvitnutej oáze, ale nemáte záhradu? Skrášlite si svoj domov a vytvorte si na balkóne malý kúsok raja. Rozkvitnutý a voňavý balkón poteší nielen vás, ale aj okolie.

Vykúzliť na balkóne kvitnúce divadlo pri dnešnom výbere rastlín, pestovateľských nádob a hnojív už dávno nie je nesplniteľný sen. S trochou vedomostí a trpezlivosti môže mať aj na vašom balkóne posedenie ako v rajskej záhrade.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Manfred Ruckszio/shutterstock.com
 

„Aby sa však rastlinkám darilo, je dôležité pri ich pestovaní rešpektovať veľkosť balkóna, množstvo slnečných hodín či dokonca, na ktorú svetovú stranu je balkón orientovaný," vysvetľuje majiteľka záhradného centra Mária Charvátová.

Podľa nej, ak ste začínajúci balkónový záhradník, najviac smerodajná pri výbere rastlín by mala byť práve orientácia vášho balkóna. Vyhnete sa tak sklamaniu z rýchlo zvädnutých kvetov.

Východne orientovaný balkón

Ak vlastníte balkón orientovaný na východ, môžete sa tešiť, pretože máte ideálne prostredie na pestovanie zelene. Ak rastlinám zabezpečíte pravidelnú zálievku v dostatočnom množstve, môžete na takomto balkóne pestovať takmer čokoľvek.

Na balkóne môžete zasadiť petržlen, listové šaláty, reďkovky, popínavé fazule hrášok paradajky, papriky alebo jahody. Z byliniek sa tu bude dariť najmä pažítke a šalvii.

Z okrasných rastlín sa na východných balkónoch darí najmä muškátom, petúniám, dvojzubcom, lobelkám či popínavým plamienkom. Bude sa tu dariť aj mnohým druhom úžitkových rastlín.

Balkón orientovaný na západ

Tu svieti slnko spravidla niekoľko hodín denne. Jeho veľkou nevýhodou môže byť aj ostré poludňajšie slnko. Takáto horúca klíma niektoré rastlinky veľmi vysiľuje, preto je vhodné myslieť na ich tienenie.

Na západných balkónoch sa najviac darí práve úžitkovým plodinám, ako napríklad reďkovkám, ríbezliam, egrešom či lesným jahodám. Z byliniek bude vyhovovať medovke, bazalke či petržlenovej vňati.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Robert Przybysz/shutterstock.com
 

Slnečnú západnú stranu zvládnu aj pelargónie a hortenzie. Aby kvety prosperovali, netreba zabúdať na ich pravidelnú a dostatočnú zálievku a v tomto prípade aj hnojenie. Je lepšie použiť šetrnejšie organickejšie hnojivá, poprípade klasický kompost či vermikompost s dážďovkami.

Balkón na juh

Ak máte takto orientovaný balkón, sa môžete pustiť do pestovania rôznych klasických letničiek. Dobre sa tu darí aj oleanadrom a vavrínom, jednoducho svetlomilným rastlinám stredomorského typu.

Steny a stropy môžete nechať obrásť popínavým viničom alebo nádhernou, bujne rastúcou vistériou.

Vypestovať si tu môžete rôzne užitočné aromatické bylinky ako je rozmarín, levanduľa, tymian, oregano a ďalšie. Z úžitkových plodín na južne orientovanom balkóne môže pestovať paradajky, papriky či egreše a ríbezle.

„Aby ste si pestovanie zjednodušili, môžete si kúpiť aj sadenice alebo predpestované rastliny," hovorí odborníčka dodávajúc, že ich musíte zalievať vždy tak, aby substrát nebol suchý ani príliš mokrý. Dôvodom je, že inak uschnú alebo zhnijú.

Balkón orientovaný na sever

Takto orientovaný balkóm, kvôli najmenšiemu počtu slnečných hodín, býva najtvrdším orieškom. Z okrasných kvetín sa tu darí fuchsiám, begóniám či netýkavkám. Z popínavých rastlín je toto miesto ideálne napríklad pre brečtan.

S pestovaním ovocia a zeleniny je to už ťažšie, kvôli nedostatku slnka sa im tu dariť veľmi nebude. Môžete však skúsiť vypestovať kanadské čučoriedky, lesné jahody či ázijské šaláty mibuna, mizuna, perilu krovitu a dokonca i jedlé chryzantémy.

Aby ste zo severne orientovaného balkónu vyťažili čo najviac, vypozorujte, kde svieti slnko a kde je najmenej svetla. Následne rastlinky rozdeľte presne podľa ich svetlomilnosti. Pri ich pestovaní myslite aj na to, že pri slabšom svetle potrebujú rastliny menej závlahy.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy