11. 04. 2018 14:13 | BRATISLAVA/zg

Tip do domácnosti: Najlepší WC čistič vás nebude stáť takmer nič

Pripravíte ho za pár minút, odstráni vodný kameň, osvieži a vydezinfikuje.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ThamKC/shutterstock.com

Používate ho každý deň a tak nečudo, že voda narobí svoje. Hovoríme o WC, ktoré sa z času na čas poriadne znečistí. Ak ste zúfalí a nepomáhajú vám žiadne čistiace prostriedky z drogérie, máme pre vás zaručený recept, ako sa zbaviť vodného kameňa. Vydezinfujete ešte aj odpadovú rúru a použitím vami vyrobenej tabletky vyvoniate toaletu. Takéto tabletky však nemusíte použiť iba na WC, ale aj v kuchyni alebo kúpelni na odtok.

Super na celej záležitosti je to, že nemusíte ani siahnuť hlboko do peňaženky. Stačia vám na to ingrediencie, ktoré nájdete v každej kuchyni. Dôležité je to, že tabletky vám dlho vydržia a pri ich príprave strávite maximálne 15 minút.

Suroviny

1 šálka sódy bikarbóny
½ šálky kyseliny citrónovej
½ lyžičky octu
½ šálky kukuričného škrobu (nemusí byť)
½ lyžice 6-percentného roztoku peroxidu vodíka
voda
asi 25 kvapiek esenciálneho oleja

Postup:

Suché ingrediencie zmiešame v miske tak, aby ostali bez hrudiek. Primiešame k nim kyselinu citrónovú.

V inej nádobe zmiešame ocot s peroxidom vodíka. Tekutinu veľmi pomaly, najlepšie po kvapkách, pridávame do suchej zmesi, aby sme predišli rýchlej chemickej reakcii.

Potom pridáme olejček, ktorý nám vôňou vyhovuje. Výber záleží len na vašej vôli - citrusy, levanduľa, jedľa, borovica alebo iné. (pozn. Ingediencie môžete zmiesať aj v sáčku).

Potom na papier na pečenie čajovou lyžičkou alebo odmerkou na pečenie vytvorte čistiace tabletky. Nechajte ich schnúť podľa potreby, môže to byť osem hodín, ale aj dva dni, potom ich môžete použiť. 

Hotové tabletky odložte do sklenenej nádoby s tesným uzatváraním, aby sa tam nedostal vzduch a tabletky nezvlhli, radia na diynatural.com.


VIAC Z My ženy