02. 05. 2018 12:09 | ALBUQUERQUE/pg

Chlapček nikdy neuvidí, ako vyzerá. Narodil sa bez očí

V súčasnosti neexistuje žiaden zákrok či liečenie, ktoré by mu mohlo pomôcť prinavrátiť zrak.

Jack sa narodil úplne slepý.
Jack sa narodil úplne slepý. Foto: Profimedia.sk

Američanka Nicole Martinez bola v 34. týždni tehotenstva, keď lekári prostredníctvom ultrazvuku zistili, že sa vtedy ešte jej nenarodenému synovi Jackovi nevyvinulo ľavé oko.

So svojim snúbencom Kalanim sa však s touto skutočnosťou zmierili a upokojovali sa tým, že ich syn bude môcť viesť plnohodnotný život aj s jedným okom.

„Najprv som bola v šoku, keď som vtedy prišla domov, nedokázala som udržať slzy," povedala Nicole z Nového Mexika pre magazín People. „Kalani bol silnejší z nás. Nemohol si dovoliť, aby sme sa zrútili obaja," vysvetlila mamička.

Keď však Jack prišiel o pár týždňov neskôr na svet, lekári zistili, že ani jeho pravé oko sa nevyvinulo správne, chlapček tak ostal úplne slepý.

„Bol to totálny šok, pretože sme mali nádej, že aspoň jedno jeho oko bude zdravé. So slepým dieťatkom je to iné. Veľa sa učíme, aby sme mali náskok pred všetkým, čo nás môže postretnúť," uviedla Nicole. 

Mamička Nicole sa o syna chce starať na plný úväzok.
Mamička Nicole sa o syna chce starať na plný úväzok. Foto: Profimedia.sk
 

Jackova slepota má dve rôzne príčiny. Tou prvou je anoftalmia, teda absencia jedného alebo oboch očí pri narodení dieťaťa. Tou druhou mikroftalmia, ktorá znamená, že jedno alebo obe oči sú abnormálne malé, v tomto prípade sa to prejavilo pri Jackovom pravom oku.

Podľa amerického Národného očného inštitútu v súčasnosti neexistuje žiaden zákrok či liečenie, ktoré by pomohli postihnutému človeku prinavrátiť zrak pri oboch diagnózach. Existujú však procedúry, ktoré pomôžu pacientom „zveľadiť" ich zovňajšok, k dispozícii sú plastové náhrady.

Aj napriek tomu, že Jack pravdepodobne nikdy neuvidí, ako vyzerá, rodičia sa mu podľa vlastných slov budú snažiť vytvoriť podmienky pre normálny život.

„Chcem mu pomôcť byť najnormálnejším, akým len môže byť," dodala Nicole, ktorá sa rozhodla dať v práci výpoveď, aby sa mohla o syna starať na plný úväzok.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy