08. 05. 2018 08:00 | BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

Pes a horúčavy: Platí jedno základné pravidlo

Poradíme vám, ako sa k vašim miláčikom správať v teplom období.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: thka/shutterstock.com

Počasie je posledné dni poriadne horúce a okrem nás, to určite pocítili aj vaši domáci miláčikovia. Možno ste ani vy, rovnako ako oni, na taký rýchly nástup „leta" neboli pripravení.

Máme pre vás pár dobrých rád, ako v týchto teplách uľahčiť vašim miláčikom život. Poradila ich veterinárna lekárka Zuzana Pompurová. A netýkajú sa to iba tých, ktorí žijú v panelákoch.

Prechádzky

Odborníčka radí, že ak sa dá, so psíkom by sme mali znížiť počet prechádzok na dve denne - ráno a večer. Dôvodom je, že nie je tak teplo a psík sa môže poriadne vybehať a urobiť všetko, čo má.

Patrí alebo nepatrí pes do postele? Tu je názor psieho kouča

Pompurová však vystríha pred tým, aby sme psíkov brávali so sebou na naše voľno-časové aktivity uprostred dňa. „Keď sa ideme bicyklovať alebo na korčule, rozhodne neberte psíka so sebou. Beh na priamom slnku mu môže viac uškodiť ako pomôcť. Ak ho chcete vybehať, tak si radšej privstaňte, uvidíte, že to ocení," vysvetlila veterinárka.

Voda a kúpanie v jazere

Samozrejme, tak ako u ľudí, aj u zvierat platí, že musia mať dostatočný prísun vody. Aj keď psíkovi alebo mačičke nenecháte jedlo, voda je základ. Treba ju meniť, aby bola vždy čerstvá. Odstáta by určite ani vám nechutila.

Ak zoberiete psíka k vode, mali by ste mať na pamäti jedno základné pravidlo. Vždy, keď sa okúpe v prírodnom jazere, ho po návrate domov osprchujte. Nemusíte ho šampónovať, stačí iba zmyť zvyšky zo srsti.

„Je to dôležité pre to, aby psíkom nevznikli rôzne dematitídy. A potom je to trápenie nielen pre vás, ale aj pre nich a vašu peňaženku," tvrdí Pompurová.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ivkatefoto/shutterstock.com
 

Ochladzovanie tela a bytu

V horúčavách musíte zabezpečiť aj ochladenie psíkov. Rozhodne, ak máte doma klímu, nemala by fúkať priamo na zviera. Tak ako pre vás, aj pre ne je to nebezpečné.

Zviera by sa mohlo schladiť aj na kachličkách, napr. v kúpeľni. Musíte však mať na zreteli, že psík na kachličkách nemôže sedieť dlho a musíte si ustriehnuť čas.

Miska s vodou je v teplom období nutnosť.

„U každej rasy je to individuálne, ale chcem upozorniť na psíky, ktoré majú krátke nosy - mopslíky, buldogy alebo buldočky. Pri nich ochladzovanie trvá trošku dlhšie," zdôraznila Pompurová.

Podľa jej slov psíkov môžeme ochladiť aj osprchovaním, ale musíme dbať, aby sa voda dostala až na kožu. Je to veľmi dôležité, hlavne ak máte dlhosrstých psíkov. Zároveň ale po takomto ochladení treba srsť aspoň čiastočne vysušiť, aby sa psovi nezaparila koža, čo môže viesť k dermatitídam.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Arnon.PT/shutterstock.com
 

U dlhosrstých plemien najviac pomáha správnej termoregulácii pravidelné vyčesávanie srsti, mnoho majiteľov svoje psíky radšej strihá - strih by však nemal byť úplne "dohola", aby slnko nespálilo kožu.

Mokrá plachta a osuška v okne

Psíčkari si zvyknú medzi sebou odovzdávať rôzne rady, ktoré nám odobrila aj veterinárna lekárka. Tvrdí, že k domácim miláčikom v horúčavách sa správame tak, ako keby sme to boli my.

„Ak odchádzate z bytu na celý deň, pokojne môžete zavesiť na garnižu mokrú plachtu alebo do okna dať mokrú osušku. Toto je dobré hlavne v panelákoch," zdôraznila Pompurová.

Tiež je možné zmraziť PET fľašu naplnenú vodou, obaliť ju uterákom a priložiť ju k miestu, kde pes v byte rád leží.

Jedlo a teplo

V lete sa odporúča nenechávať v miske žiadne krmivo. Okrem toho, že konzervy, surové či varené mäso sa v teple rýchlo pokazia, lákajú hmyz, ktorý môže krmivo ďalej kontaminovať. Miska s vodou je v teplom období nutnosť.


VIAC Z My ženy