23. 05. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Prezradíme vám tajomstvo spánku detí bez stresu a plaču

Stále však platí, že rozprávka to istí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Nič nie je krajšie na svete, ako keď vaše dieťatko spí. No nie všetci rodičia zažívajú potešenie, keď sa ich ratolesť vie poriadne vyspať. Ale čo majú robiť rodičia? V Teleráne o spánku detí hovorila spánková antropologička Lenka Medvecová Tinková, pre ktorú sa tento odbor stal živobytím a spánku detí sa venuje niekoľko rokov.

Poprela starú zaužívanú pravdu, že dieťa alebo novorodenca treba nechať vyplakať. "Nestotožňujem sa s tým. Každé dieťa i jeho rodina je individuálna. Čerstvo narodené bábätko sa najskôr potrebuje ubezpečiť o tom, že svet, do ktorého prišlo je bezpečný a reagujeme na jeho potreby. Až potom začína vnímať, že by sme potrebovali, aby spal dlhšie. Dôležitý je pre neho kontakt, že je milované a nemusí sa báť," vysvetlila odborníčka.

Nečakali, kým si dieťa odgrgne a dali ho spať. Na to, čo nasledovalo, do smrti nezabudnú

Radí, že keď prídete z pôrodnice, musíte si nájsť to, čo u vášho bábätka zaberá. Za najlepšie pre nového človiečika považuje dotýkať sa ho, masírovať ho a byť s ním v kontakte. 

"Niektoré deti majú radi, ak ich masírujeme, iné zase, keď im pri zaspávaní spievame alebo im stačí, že vidia mamičku. Treba sledovať, čo vaše dieťa robí. Pozorujte vašu ratolesť a neriešte veci podľa tabuliek," radí spánková antropologička.

Rozprávka pred spánkom je dôležitá

Podľa Lenky treba deťom pred spánkom venovať pozornosť. Hlavne v tejto uponáhľanej dobe je to dobré. Tvrdí, že dnešný rýchly životný štýl a rytmus spôsobuje, že nielen deti, ale aj dospelí máme tendenciu, že nedokážeme spomaliť.

"Stále žijeme v určitom tempe a deti to od nás chytajú. Sú ako špongia. Keď sme v strese z práce, tak dieťa to z nás cíti a nemôže zaspať aj poldruha hodiny. Sú ako špongie a všetko nasávajú. Až keď sa rodič upokojí, vie dieťa reagovať pokojne. A rozprávky pomáhajú upokojiť sa rodičom, aj deťom," zdôraznila Medvecová Tinková.

Aké rozprávky čítať pred spaním? Klasik Pavol Dobšinský to podľa odborníčky nie je. Jej rady si pozrite na videu.

 


VIAC Z My ženy