25. 05. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Ste žiarlivá? Možno za to môžu aj zážitky z detstva

Stále však platí, že ak máte dobrý vzťah, zdravá žiarlivosť je na mieste.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: fizkes/shutterstock.com

Žiarlivosť je ako rakovina a určite vám zničí vzťah. S touto zlou vlastnosťou nebude vo vzťahu nikdy spokojný a jeden z partnerov bude terorizovaný tým druhým. Pozrite sa s nami na žiarlivosť komplexne a prečítajte si rady, ako sa jej zbaviť a ako treba komunikovať so žiarlivým partnerom.

Príčiny žiarlivosti

V detstve ste nemali dostatok pozornosti od rodičov: Pokiaľ na vás rodičia nemali dostatok času a namiesto hrania s vami sa venovali iným činnostiam, pravdepodobne ste si už ako deti "zarobili" na budúce žiarlivé správanie.

Vzhľadom na to, že ste utrpeli emočnú ujmu z nedostatku záujmu, mohli sa vám do podvedomia zapísať negatívne emočné rovnice typu: "Mama sa mi nikdy poriadne nevenuje", "Mám nedostatok pozornosti", "Som menej dôležitý ako ostatní", "Mama môže kedykoľvek odísť "," Otec so mnou nie je rád "a pod.

Prečítajte si 11 rád na šťastné manželstvo. Sú od muža

Ak sa vám tieto vety zapísali do hlavy, rovnaké emočné bolesti budete zažívať aj dnes. Ale teraz v dospelosti je vaša "matka" váš "partner". Aby ste odstránili negatívne emočné nastavenia a zbavili sa žiarlivosti, musíte si odhaliť a otočiť tieto rovnice, ktoré vám môžu brániť v prežívaní vzťahu, ale aj vlastnej sebalásky či radosti. Ak to nedokážete sami, vyhľadajte odborníka.

Náročný rozchod alebo rozvod sprevádzaný neverou: Ak ste toto zažili v minulosti, vaša dôvera voči ďalším vzťahom bude oslabená. Súčasný vzťah bude sprevádzať žiarlivosť, ktorej základom bude strach zo straty partnera rovnako, ako tomu bolo v minulosti. Vyhnete sa mu postupným budovaním dôvery vo vzťahu.

Zbavenie sa žiarlivosti

Niekedy je ťažké sa jej zbaviť, bez toho, aby ste prišli na skutočné príčiny. Určite vám so žiarlivosťou pomôže trpezlivý a milujúci partner. Nezabúdajte však, že každý pohár trpezlivosti raz pretečie a vy riskujete, že inak funkčný vzťah stratíte. Pomôžte si napríklad návštevou kouča alebo si prečítajte odbornú literatúru pre túto oblasť.

Žiť so žiarlivým partnerom totiž nie je žiadny med a nie je príjemné neustále čeliť obvineniam, ktoré sú takmer vždy založené na fikciách.

Chorobná žiarlivosť

Ľudia postihnutí žiarlivosťou väčšinou nie sú schopní odhadnúť, či je ich žiarlivosť opodstatnená alebo nie. Jednoduchá poučka znie: Ak je vaša žiarlivosť opodstatnená, musíte mať v reálnom svete hmatateľné dôkazy. To znamená, že ste napr. našli partnerovi SMS od inej ženy a podobne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Branislav Nenin/shutterstock.com
 

Pokiaľ hmatateľné dôkazy nemáte a sú to len určité domnienky o prehrešku druhého, pravdepodobne trpíte chorobnou žiarlivosťou.

Zdravá žiarlivosť

Nezabúdajte, že malá žiarlivosť môže byť zdravá. Pokiaľ je však vzťah vyrovnaný a partneri si navzájom dôverujú, žiarlivosť vo vzťahu nie je. Prirodzene si druhého ceníme, avšak nepociťujeme emóciu strachu z jeho straty.

Ako komunikovať so žiarlivým partnerom

V prípade, že žijete so žiarlivým partnerom, snažte sa mu byť skôr nápomocní. Ak však žiarlivosť pretrváva aj v čase, keď je váš vzťah stabilný, upozornite partnera na možnosť jeho rozpadu a skúste mu ponúknuť pomoc, radí doma.nova.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy