26. 07. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nesprávnym skladovaním potravín v lete môžete dostať aj salmonelózu

Naideálnejším miestom je pivnica, v bytoch zase chladnička.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Hnačky, teploty, salmonelóza. Nevhodné skladovanie potravín, ale aj len malé zdržanie pri ceste domov z obchodu, nám môže v horúčavách poriadne zavariť. Pozor, aby ste namiesto dovolenky neskončili na infekčnom oddelení.

Potraviny nestačí len nakúpiť. Ich nesprávne skladovanie prináša plytvanie časom, peniazmi a hazard s vlastným zdravím. Najmä v týchto dňoch ľudia kupujú ovocie a zeleninu vo veľkom.

„Treba brať, že je to čerstvé a rýchlo kaziace, to znamená stráca na biologickej hodnote. Ovocie a zelenina takisto rýchlo plesnie, hnije a sú to procesy, ktoré vieme skladovaním zastaviť ale aj urýchliť," vysvetlil riaditeľ štátnej veterinárnej správy Jozef Bíreš.

Najideálnejšie je ich skladovať v pivničných, tmavších priestoroch pri teplote od 4 do 12 stupňov. V bytoch je ideálom chladnička.

Týchto 10 potravín, ktoré nepatria do chladničky

Podľa Bíreša treba mať na pamäti, že ovocie a zelenina sú z povrchu kontaminované. Buď ho umyjete pred samotným skladovaním alebo po vybratí. Radí však, že by ste ich mali umývať až po vybratí, pretože nikdy neviete, či box nebol kontaminovaný napr. predchádzajúcou potravinou.Navyše, ak ovocie alebo zeleninu umyjeme hneď, rýchlejšie sa pokazí, pretože narušíme ich povrch. 

Skladovanie potravín v chladnička - ilustračná snímka.
Skladovanie potravín v chladnička - ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com
 

Veľmi citlivé sú aj mäsové a mliečne výrobky, ktoré rýchlo reagujú na teplotné zmeny. „Je dôležité uskladňovať mäso a mliečne výrobky. Je to väčšinou teplota od 2 do 7 stupňov. Treba to dodržiavať a hlavne pri nákupoch. Pokiaľ sa to vyberá z chladiacich boxov tú teplotu počas transportu do domácnosti treba dodržať to znamená naozaj prenosné chladničky dnes pri nákupoch treba nosiť so sebou.

 

No a dôležité je aj samotné - usporiadanie potravín v chladničke, aby sa vzájomne nekontaminovali.Ak zjeme takéto potraviny koledujeme si o žalúdočné problémy.

TIP: Poriadok v chladničke vám ušetrí nemalé peniaze

„Najprv všetko musí odísť. Môžeme zvracať hnačkovať, dobré je prestať jesť. Čierne uhlie je dobré ako prvá pomoc, musíme piť dostatok tekutín, či už si spravíme nápoj s troškou soli, medu. Ale hlavne musíme piť," povedala lekár pre dospelých Soňa Ostrovská.

Zotaviť by ste sa mali približne do 24 hodín. Ak ťažkosti pretrvávajú dva až tri dni, treba navštíviť lekára. S veľkou pravdepodobnosťou vám diagnostikuje salmonelózu.

 


VIAC Z My ženy