02. 08. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Prepadla vás mlsná? Tu je zopár tipov, ako nezjesť všetko, čo vám príde pod ruku

Chuť na sladké však môžete jednoduchým spôsobom prekabátiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Allstars/shutterstock.com

Všetci vieme, že racionálna strava a zdravý životný štýl sú rozhodne lepšie ako sladkosti, pochúťky alebo tučné jedlá. Aj keď ste si už preorganizovali jedálniček a vyradili spomínané nezdravé veci, môže sa vám stať, že vás prepadne mlsná a máte neodolateľnú chuť na sladké.

Pokušenie a slabé chvíľky môžu zlomiť vo výdrži predovšetkým začiatočníkov. Ak vás nabáda nejaký „vnútorný hlas", že chcete zjesť čokoľvek, čo vám príde pod ruku, máme pre vás zopár tipov a trikov, ako tomu zabránite a nezídete z cesty za štíhlou líniou a zdravím.

Je to skutočne hlad?

Ak si odpoviete na túto otázku kladne a ste ochotní zjesť pokojne aj tanier varenej zeleniny, ste naozaj hladný. V opačnom prípade je to pocit, ktorý môže vyvolať emocionálny stres, únava alebo smútok. Vtedy sa zamerajte na pravú príčinu „akože hladu" a skúste problém vyriešiť inak ako jedlom.

Dajte si vodu s citrónom

Dojem, že máte hlad, môže vyvolať aj dehydratácia organizmu. Takže si dajte pohár vody z vodovodu a kvapnite si doň pár kvapiek citróna, ktorý zaháňa túžbu po jedle. Ten navyše obsahuje pre organizmus priaznivé látky. Okrem vitamínu C aj dôležité flavonoidy s antioxidačnými účinkami, ktoré pôsobia proti kardiovaskulárnym chorobám a rakovinovému bujneniu či vitamíny skupiny B, pektíny, fosfor, draslík, sodík, vápnik, železo a ďalšie stopové a minerálne prvky. A ešte jedno pozitívum - pomáha odkysliť organizmu.

Vyhoďte zlé potraviny

Je dôležité, aby ste si vyčistili chladničku od kalorických potravín. A nielen to! Nezabudnite ani na tajné skrýše. Nakúpte si niekoľko zdravých a pre vás prijateľných alternatív.

TIP: Sladkosti, z ktorých najviac priberáme

Ak začnete mať na niečo chuť, môžete byť pokojní. Keď vás prepadne mlsná, na dosah ruky budete mať iba dobroty, z ktorých nepriberiete. Chuť na sladké vám napr. zaženie čerstvé ovocie, v zime môžete siahnuť po sušenom.

Kritická hodina na mlsanie

Začnite sledovať, kedy počas dňa dostanete chuť na sladké alebo niečo nezdravé. Kritický je zvyčajne čas okolo 15.00 h. Dôvodom je, že nižšia produkcia kortizolu (pozn. hormón štítnej žľazy), navodzuje pocit únavy a telo si začne žiadať cukor, aby sa nabudilo. Prekabáťte ho a urobte si krátku prechádzku alebo si jednoducho zacvičte.

Sex zaháňa chute

Keď máte „chuť na niečo sladké", nemusíte sa pozerať len po jedle. Užite si so svojou polovičkou, pretože sex vyplavuje serotonín a dopamín. Tieto hormóny vás ihneď nabudia a naplnia pocitom šťastia. Verte, že na jedlo si potom už ani nespomeniete.

Zbohom sladké a nezdravé - raz a navždy

Možno si aj vy povzdychnete, že už ste vyskúšali všetky možné diéty na schudnutie, ale aj tak máte chuť na sladké. Možno je to tým, že ste si neskúsili zatrhnúť návaly mslnej a vlčieho hladu cielene. Základom je navodenie telesného stavu ketózy. Vtedy sa vám, vďaka zníženého príjmu sacharidov, vyváženého príjmu bielkovín a kvalitných tukov, začnú usadené tuky v tele samy rozkladať, píše krasna.nova.cz

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy