04. 09. 2018 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prechladnutá chrbtica alebo kríže? Najlepší pomocník je suché teplo

Ak vám však bolesť po dvoch týždňoch neprejde, vyhľadajte lekára.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Antonio Guillem/shutterstock.com

Aj keď sa leto oficiálne neskončilo, počasie skúša našu imunitu. Možno ste už zo skríň vytiahli ľahké jesenné veci. Dôležité je, aby sme sa pri týchto výkyvoch počasia poriadne chránili oblečením.

Prechod medzi ročnými obdobiami je niekedy zradný a môže na to doplatiť naše zdravie. Keď nás ofúkne, pocítime akútne stuhnutie svalov v určitej časti chrbtice a jednoducho povedané - sekne nás. Takéto svaly dráždia nervové zakončenia a človek má neskutočné bolesti. Nemôže sa hýbať, predkloniť, dokonca ani otočiť. V mieste cítiť ostrú bolesť

Najčastejšie bolesti chrbta

Chrbát alebo kríže nemusia bolieť len z prechladnutia. Prečítajte si pár možností, z čoho sa to stáva a ako jednoducho bolestiam predídete.

Zlé držanie tela - je to zlozvyk, ktorý vzniká v detstve. V dospelosti sa môžete tohto zlozvyku zbaviť fyzioterapiou alebo posilňovaním brušných aj chrbtových svalov.

Nevhodná obuv - vysoké podpätky, ale ani ploché podrážky, nerobia chrbtici dobre. Ak chodíte vo vysokých podpätkoch, môžete nesprávne namáhať kĺby a svaly. Plochá podrážka zase nohu dostatočne nefixuje a môže vám padnúť klenba chodidla. Odborníci preto odporúčajú, aby ste obuv striedali, platí to aj v prípade podpätkov. Ideálne je napr. nosiť široké a nižšie podpätky.

Prechladnutie - rovnako ako môžu prechladnúť vaše dýchacie cesty, môže prechladnúť aj chrbát. Nielen v zime by ste mali na to dbať a nosiť dobrú spodnú bielizeň. Veď každá vrstva je dobrá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Africa Studio/shutterstock.com
 

Nesprávne sedenie - najmä pri počítači má mnoho ľudí tendenciu uľaviť svojmu chrbtu zlým držaním tela. Pri sedení by však kolená mali byť ohnuté do pravého uhla a chrbát by ste mali opierať celou svojou plochou o operadlo. Monitor by ste mali mať priamo pred očami.

Prehnaná alebo nedostatočná aktivita - znie to ako klišé, ale je to tak. Ak nemáte dostatok pohybu alebo športových aktivít, dôsledkom sú ochabnuté svaly, skrátia sa vám šľachy a v horších prípadoch môžete mať aj osteoporózu. Pri prehnanej športovej aktivite je zase telo zaťažované, pri zlej výžive kĺbov a svalov dochádza k ich degenerácii. Najlepšie bude, keď si zvolíte zlatú strednú cestu.

Nadváha a zlý životný štýl - platí, že usadzovaniu tuku v tele a nedostatok pohybu má negatívny dopad aj na vaše kĺby a svaly. Telo je nadváhou veľmi preťažované a časom môže byť pohyb pre vás náročný, niekedy až nemožný. Treba dbať na dostatok pohybu, ktorý ide ruka v ruke s dostatočným prísunom vitamínov z ovocia a zeleniny. Nezabúdajte na striedmosť v strave, prísun minerálnych látok akými sú vápnik a horčík, ktoré sú dôležité pre kosti.

Stres - hlavne ten dlhodobý vás núti, aby ste si chránili svoje telo. Stres núti človeka svoje telo chrániť, a preto sa uchyľuje k neprirodzenému postoju. Nervová sústava je pri strese precitlivená a vy vnímate bolesť oveľa intenzívnejšie.

Bolí vás hlava? Na vine môže byť krčná chrbtica!

Nosenie kabeliek - aj módny trend nosenie tzv. príručných kabeliek sa podpisuje na našom zdraví. Ťahanie ťažkých tašiek v jednej ruke alebo cez rameno preťažuje iba jednu stranu a telo tak zle držíme. Stáva sa z toho zlozvyk, ktorý sa ťažko odúča. Striedajte teda nosenie kabelky i príručnej tašky.

Náročná fyzická práca - je nebezpečná pre chrbticu najmä z dlhodobého hľadiska. Dôvodom je, že chrbticu opakovane preťažujete. Jednostranné úkony a pohyby môžu byť príčinou chronických bolestí.

Jednoduchý spôsob ako pomôcť chrbtici

Ak vás začal bolieť chrbát, nečakajte, že bolesť ustúpi sama. Bolesti pomáhať pokoj, ktorý je rozhodujúci. Nesnažte sa veľké blokovanie chrbtice rozhýbať za každú cenu. Pre organizmus to môže byť len ďalší stres a hrozí vám ešte väčšie zablokovanie.

Pozor na kabelky! Môžu vám takmer zničiť chrbticu

Podľa neurológa Hyneka Lachmanna je jediným univerzálnym cvikom pri akútnej bolesti tzv. trakcia, teda natiahnutie sa. „U laika by som odporúčal iba tlakovú stimuláciu svalov bedrovej chrbtice, ktorá nesmie príliš bolieť, resp. bolesť nesmie byť vnímaná ako nepríjemná," vysvetlil. Radí, že ak bolesť spontánne nepoľaví do dvoch týždňov alebo sa opakuje, mali by ste uvažovať o návšteve fyzioterapeuta.

Dôležitý je, aby ste dosť pili, dali si tabletky napr. analgetiká na tíšenie bolesti. Pamätajte si, že nesmiete akútnu bolesť zanedbávať, pretože môže prerásť do chronického štádia. Ak vám kľudový režim a ani tabletky nezabrali, dokonca máte aj teplotu, rozhodne navštívte obvodného lekára. Poradí vám ako postupovať v liečbe.

Suché teplo

Hovorí sa, že pri akútnych bolestiach chrbta môže uľaviť aj horúca sprcha a natiahnutie sa. No nemusí to byť pravda a váš stav sa môže zhoršiť. Mokré teplo pomáha iba krátkodobo. Ak si totiž prestanete na boľavé miesto púšťať teplú vodu, svaly sa stiahnu a zápal sa môže ešte zhoršiť.

Veľmi dobrou voľbou je tzv. suché teplo, ktoré zaručí postupné uvoľnenie stuhnutých svalov. "Na boľavé miesto položte nahriaty vankúš alebo elektrickú deku alebo tzv. zajaca (ľadvinový kožušinový pás). Samozrejme, môžete si dať aj nesteroidné antireumatikum v kombinácii s vysokými dávkami vitamínu B. Pomáha aj v mikrovlnke zohriaty suchý uterák alebo známa nahrievacia fľaša," dodáva neurológ Lachmann pre portál doma.nova.cz.

Komentáre ( 0)


VIAC Z My ženy