12. 09. 2018 10:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Robotníci žiju kratšie ako muži, ktorí pracujú hlavou

A to aj napriek tomu, že pracujú fyzicky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ Photographee.eu

Ak si myslíte, že fyzicky pracujúci muži žijú dlhšie, tak sa mýlite. Ukázal to najnovší výskum holandských vedcov. Zistili totiž, že robotníci zomierajú skôr, ako muži majúci fyzicky menej náročnú prácu.

Platí to aj napriek tomu, že sú vo výbornej fyzickej kondícií a majú veľa svalov. „Muži, ktorí sa živia rukami, zomierajú predčasne o 18 percent ako tí, ktorí pracujú v kancelárii. U žien to neplatí, je to skôr naopak," tvrdia vedci z amsterdamskej Vrije Universiteit.

Šport je pre telo lepší ako manuálna práca

Manuálna práca, ktorej sa muži venujú dlhé hodiny, je v podstate stále rovnaký a opakujúci sa pohyb s vysokou záťažou. A to nie je to isté, čo šport. Z toho teda vyplýva - fyzická drina nemá na zdravie rovnako blahodarné účinky, ako hodina alebo dve športu denne.

"Keď si idete na 30 minút zabehať vo svojom voľnom čase, zvýšite si srdcovú činnosť a cítite sa potom dobre. Úplne odlišný typ aktivity je, keď ste fyzicky aktívni v práci. Pracujete osem hodín denne a máte obmedzený čas na odpočinok. Podľa našej hypotézy taký pohyb zaťažuje obehovú sústavu a neprospieva jej celkovej kondícii," cituje bety.cz doktora Pietera Coenena z Amsterdamu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: antoniodiaz/shutterstock.com
 

Z jeho výskumu vyplýva, že fyzicky tvrdo pracujúci muži žijú kratšie, ako tí v kanceláriách. A aj keď tí z prvej skupiny vo voľnom čase športujú, ich zdraviu a dĺžke života to výrazne neprospeje. Stále majú kratší život ako tí, ktorí pracujú hlavou.

Fyzicky pracujúce ženy majú navrch

Vyzerá to neuveriteľne, a prípade ženského pohlavia je to opačne. Manuálne pracujúce ženy žijú dlhšie ako tie, ktoré robia v kanceláriách. Môže to byť spôsobené tým, že ženy pracujúce rukami väčšinou sa nenadrú tak, ako muži. Ich záťaž je menšia a obehovej sústave táto miera prospieva.

Výsledky u oboch pohlaví sú konzistentné, aj keď sa do analýzy dát zahrnuli vedci ďalšie rizikové faktory ako strava, fajčenie, konzumácia alkoholu a dĺžka spánku.


VIAC Z My ženy