26. 09. 2018 14:59 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Otužovanie je zázrak zázrakov. Aj na prsia, stres i chudnutie

A pomáha nám predchádzať aj chorobám pri prudkej zmene počasia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: oneinchpunch/shutterstock.com

Leto je už definitívne preč a prudká zmena počasia môže narobiť s našim telom poriadnu šarapatu. Aby ste sa však prechladnutiu zo zmeny počasia vyhli, dobré je začať s otužovaním. Má pre telo, okrem zdravotných, veľa ďalších pozitívnych účinkov.

 Mnoho ľudí je skôr priaznivcami poriadne horúcej sprchy, ale tá nemá na naše telo toľko dobrých účinkov ako studená. Máme pre vás pár rád, prečo je dobré  otužovať sa a na čo všetko má pozitívny vplyv chladná voda.

Imunita

Pravidelným otužovaním posilnite imunitný systém. Tým, že naučíte telo znášať chladnú vodu, nebudete mať problémy s prechodmi ročných období a predídete tak chorobám z prechladnutia. Studenou sprchou zároveň poriadne prekrvíte telo a znížite si krvný tlak.

Pleť a vlasy

Prekrvenie sa prejaví aj na vašej pokožke. Ostane pružná a budete pôsobiť mlado. Účinok studenej vody bude viditeľný aj na vašich vlasoch, ktoré budú po umývaní v studenej vode zdravé a lesklé. Navyše sa budú menej mastiť, pretože chladná voda znižuje činnosť mazových žliaz.

Padajú vám vlasy? Môže za to asi aj týchto 5 dôvodov

Ak však nezvládnete studenú sprchu na vlasy, skúste vlažnú a postupne pri každom umývaní si ich oplachujte studenšou. A to najmä keď si dávate kondicionér.

Chudnutie

Tento účinok otužovania sa vám bude páčiť asi najviac. Studený kúpeľ alebo sprcha dokáže odbúrať nežiaduce tuky. Dôvodom je, že sa vám zrýchli metabolizmus, v tele sa rozprúdi krv a vaše tukové zásoby sa začnú prirodzene spaľovať.

Ale pozor! Neznamená to však, že keď budete na seba dve hodiny púšťať studenú vodu, tak zhodíte tri kilá. Ak však držíte diétu, určite to je aktivita, ktorú by ste mali pri nej robiť.

Krásne prsia

Sprchovanie studenou vodou dobre vplýva aj na pokožku pŕs. Pravidelnosťou dosiahnete, že vaše prsia budú pevnejšie a ich pokožka krásne pružná. Pozitívny účinok zbadáte aj v prípade, ak vás trápia strie. Masáže a chladná voda pomôžu, aby boli menej viditeľné.

Zníženie stresu

V dnešnej uponáhľanej dobe sme pod veľkým tlakom a stres na nás striehne na každom rohu. Znie to neuveriteľne, ale práve studená sprcha ochráni náš organizmus pred ním. Pri umývaní sa studenou vodou sa nám vyplavujú endorfíny a oxytocín, ktoré odbúravajú napätie a vyvolávajú dobrú náladu.

Poradíme vám, ako nepribrať zo stresu

Pokiaľ si studenú sprchu doprajete hneď ráno, nakopne vás lepšie, než poriadny hrnček kávy. Navyše, budete po celý deň bystrejší. Aj keď únava na vás príde počas dňa, ale bude v menšej miere, píše bety.cz

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy