30. 12. 2018 07:00 | BRATISLAVA/zg

Aby pes a mačka na Silvestra netrpeli

Venčenie si treba naplánovať a zviera by o polnoci nemalo ostať samé.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: thka /shutterstock.com

Silvester je deň, ktorý neprehliadneme. No večer posledného dňa v roku ale nie je nič príjemne pre našich domácich miláčikov. Na oslavy príchodu nového roka ich ale môžeme prichystať.

Ako nám vysvetlila veterinárka Zuzana Pompurová, žiadne zviera nie je pripravené na nezvyklý a pre ne nevysvetliteľný hluk a záplavu svetiel uprostred noci. Podľa nej by sme v prvom rade mali správať preventívne.

„Každé zviera je individuálne, preto sa nedá povedať, že každý pes či mačka neznáša ohňostroje. Isto sa nájdu aj také zvieratá, ktoré oslavujú Nový rok so svojimi majiteľmi, ale prevažná väčšina zvierat sa hlučných petárd bojí. Malé šteniatka a mačiatka reagujú na hluk osláv slabšie, ak vôbec, no čím je zviera staršie, tým sa jeho stresové reakcie zosilňujú. Obvyklou reakciou je bezhlavý útek, preto je potrebné venčiť psov na vôdzke v priebehu celého silvestrovského dňa. Výraznou pomocou je výcvik reakcie na streľbu, ktorý je súčasťou športovej aj služobnej kynológie," vysvetlila veterinárka.

Mačky by mali počas silvestrovského večera zostať vo vnútri. Je dobre počas samotného večera vyvenčiť psíka včas - teda tak, aby sme sa vyhli večerným petardám.

Zvieratám treba nájsť miesto, ktoré je čo najvzdialenejšie od okien, kde sa zvuky osláv tak nerozliehajú. V izbe, kde je psík alebo mačička, môžeme nechať pustené rádio, opäť kvôli prehlušeniu zvukov z vonku.

Zaujímalo nás, či je dobré podávať zvieratku nejaké látky na upokojenie. Pompurová ich rozdelila do dvoch kategórií. Tie, ktoré im pomôžu navodiť "dobrú náladu a pocit pohody" a sedatíva, ktoré zvieraťu tlmia príznaky stresu.

TIP: Rovnaké pravidlá, ako na Štedrý večer, platia aj pri silvestrovskej večeri

Každý majiteľ si zvieratko pozná a vie, že na dosiahnutie optimálneho účinku látok z prvej skupiny je potrebné lieky podávať dlhšiu dobu pred očakávanou stresujúcou udalosťou.

„Väčšinou ide o látky ovplyvňujúce metabolizmus serotonínu a dopamínu, sú nenávykové, nevyvolávajú otupenosť zmyslov, avšak aj ich účinok je menej výrazný. Tieto lieky pečeň nijako nezaťažujú. Látky z druhej skupiny pôsobia sedatívne a sú určené len pre zvieratá s výraznými prejavmi úzkosti. Tieto látky sa podávajú len v deň stresujúcej udalosti, teda pred samotným Silvestrom. Ich účinok je výrazný asi štyri hodiny a ovplyvňuje vedomie a celkový stav zvieraťa," vysvetlila Pompurová.

Venčenie na Silvestra a zodpovednosť

V posledný deň v roku veterinárka lekárka odporúča, aby sme psíka zobrali dopoludnia na dlhšiu prechádzku do prírody, kde sa môže vybehať a unaviť bez stresu z petárd a streľby. „V našich končinách je bežným úkazom, že sa strieľa už od včasného poobedia, takže odporúčam venčiť už len krátko na vykonanie nevyhnutnej potreby a mať psa stále zabezpečeného pred útekom na vôdzke a snažiť sa vyhnúť najhlučnejším miestam," zdôraznila.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Patrick H/shutterstock.com
 

Pompurová je presvedčená, že ak sa raz človek rozhodne vlastniť zviera, mal by tomu prispôsobiť svoj život. Konštatuje, že žiadne zviera by sa dobrovoľne nerozhodlo stráviť Silvestra na námestí a musíme si uvedomiť, že ako pes, tak aj mačka, sú závislí od majiteľa a najlepšie sa cítia v jeho prítomnosti, pretože práve on im dodáva istotu a pocit bezpečia.

„Ak idete so psom do hôr na chatu, treba upozorniť priateľov, že sa pes bojí petárd, nehovoriac o divo žijúcej zveri. Mali by ste ho mať zabezpečeného počas celého večera pred útekom. Nie je nič horšie, ako v tme a zime hľadať psa, ktorý sa zľakol a ušiel do neznámeho prostredia," dodala veterinárka odporúčajúc, aby sme sa správali zodpovedne.


Komentáre ( 0)


VIAC Z My ženy