04. 01. 2019 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Osem vecí, s ktorými prežijete zimu bez chorôb. Je tam aj whisky

A všetky určite nájdete vo vašej domácnosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: FashionStock/shutterstock.com

Podľa predpovede počasia na najbližšie dni to vyzerá tak, že sa ide poriadne ochladiť. Ak chcete mínusové teploty prekonať bez ujmy na zdraví, máme pre vás osem tipov, ktoré vám v tom pomôžu.

Olivový olej - zvláčňuje popraskané ruky a pery

Prv než idete v zime von, natrite si ruky a pery olivovým olejom. Ak ho nemáte doma, môžete ho nahradiť maslom alebo margarínom. Jediný rozdiel bude v tom, že nevsiaknu tak dobre do pokožky ako olej.

Valček vám zahreje nohy

Najjednoduchší spôsob ako sa zbavíte studených nôh je práve masáž valčekom. Stačí, aby ste s ním tri minúty prechádzali po chodidlách. A valček má ešte jeden blahodarný vplyv - pomôže vám natiahnuť šľachy.

Kuracia polievka zmierňuje príznaky prechladnutia

Všetci dobre vieme, že pri prechladnutí musíme piť dostatok tekutín. No mali by sme si k nim v tomto čase pridať denne aj dva taniere kuracej polievky. Väčšinu infekcií dýchacích ciest spôsobujú neurofily, ktoré zvyšujú produkciu hlienu. A práve kuracia polievka zabráni ich tvorbe.

Fľaša horúcej vody posilňuje imunitu

Samých seba poznáte najlepšie, a tak akonáhle pocítite, že na vás niečo lezie, dajte si na hrudník fľašu s horúcou vodu. Pod hrudnou kosťou je totiž tzv. detská žľaza, ktorá vytvára T-lymfocyty. Sú to bunky, ktorých základnou funkciou je obrana organizmu. A práve teplom posilníte ich činnosť.

Whisky likviduje bolesť v krku

Niektorí odborníci odporúčajú kloktať whisky s vodou. Ale ruku na srdce, nie je to zbytočné plytvanie kvalitným alkoholom? Určite je najlepšie je ju vypiť. A tu je recept na ozdravný nápoj: vytlačte si pol citrónu, pridajte trošku horúcej vody, po polievkovej lyžici whisky a medu. Ak ste abstinent, vykloktajte si hrdlo slanou vodou.

Žuvačka bez cukru udržuje kondíciu v ušiach

Zápal uší vraj patrí medzi tie nepríjemnejšie choroby. Žiaľ, v zime je to častá choroba u ľudí. Pri chrípke sa smrkaním hlien dostáva i do ušnej trubice. Podľa vedcov riziko ochorenia uší znížite o polovicu vtedy, ak päťkrát denne budete žuť žuvačku.

Žuvanie žuvačky - ilustračná snímka
Žuvanie žuvačky - ilustračná snímka Foto: shuterstock.com
 

Dôvodom je, že pri žuvaní sa vám posúva hlien z ucha. Sladidlo xylitol (pozn. brezový cukor), ktorý sa dáva do žuvačiek bez cukru navyše napadá baktérie, ktoré tieto problémy spôsobujú.

Vankúš navyše ničí kašeľ

Toto asi nie je pre vás žiadna novinka, pretože si určite pamätáte z detstva, že vám mama alebo starká, keď ste mali kašeľ, dali dva vankúše. Vedeli totiž, že v noci sa vám zhorší stav. Dôvodom je, že riasinky, ktoré sú okolo pľúc a priedušiek, sa narovnávajú a nemôžu posúvať vrstvu hlienu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Andrey Burmakin/shutterstock.com
 

Ten sa potom hromadí, čo spôsobuje kašeľ. Keď si dáte pod hlavu vankúš navyše, ostanú v pôvodnom stave. Ak nemáte hlienovitý kašeľ, ale skôr suchý, skúste malý trik - dajte si prst do ucha a ľahko ním potraste.

Žiarovka zlepšuje náladu

Isto nám dáte za pravdu, že v zimnom období sa cítite pod psa. Nedostatok slnka znižuje hladinu hormónu šťastia - serotoninu. Minútové cvičenie so žiarovkou vám ho pomôže doplniť.

Sadnete si do miestnosti, kde môžete zhasnúť. Zoberte si stolovú lampu s 60 wattovou žiarovkou. Posaďte sa meter od lampy, uistíte sa, že ju môžete zhasnúť z miesta, kde sedíte. Rozsvieťte ju a dívajte na ňu minútu. Potom ju zhasnite, zavrite oči a sústreďte sa na záblesk svetla, ktoré máte pred sebou, pokiaľ nezmizne, píše femina.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy