04. 01. 2019 11:31 | BRATISLAVA/zg

Pár rád, ako ochrániť deti pred štipľavým mrazom

Má to svoje osobitosti, no jedno pravidlo je rovnaké ako pri dospelých.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ FamVeld

Poriadne prituhlo a určite si mamičky kladú otázku, ako svoje ratolesti ochrániť pred štipľavou zimou. Hlavne tie, ktoré majú prvé dieťatko. Lekárka Jana Hamade nám poskytla pár rád, ako deťom nebude pri prechádzke zima.

Podľa jej vysvetlenia novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vhodné chodiť s nimi počas mrazov na prechádzky. Osobitnú starostlivosť potrebujú aj dojčatá a batoľatá.

Zdravé dieťa by malo stráviť vonku každý deň minimálne dve hodiny počas roka. Pri holomraze je teplotná hranica pre pobyt dojčaťa vonku -3, ak je nasnežené -5 stupňov.

Radí, že v mrazivom počasí by ste mali obmedziť dĺžku pobytu s batoľaťom maximálne do jednej hodiny dopoludnia aj popoludní. „Dôležité je, aby bolo dostatočne oblečené do viacerých vrstiev odevov. Ak sa k mrazu pridá aj silný vietor, s batoľaťom radšej von nechoďte," odporúča vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ Jana Hamade.

Pripomína, že rodičia by nemali zabúdať na vhodné nepremokavé oblečenie, obuv a na ošetrenie pokožky tváre a rúk ochranným krémom ani pri starších deťoch. ,,Holomráz pod mínus 10 stupňov, resp. kombinácia mrazu a silného vetra, môže deťom spôsobiť omrzliny, alebo podráždiť sliznice dýchacích ciest a spôsobiť tak respiračné ochorenie," zdôraznila odborníčka.

Oblečenia a pokožka dieťatka

To, či bábätku nie je v kočíku zima, zistíte úplne jednoducho. Ak majú studené ruky, líca alebo chladnú pokožku na záhlaví, tak im je zima.

Odporúča sa, aby ste pri obliekaní dodržiavali jednoduchú zásadu, ktorá platí aj pri dospelých - treba vrstviť oblečenie. „Priamo na telo je najvhodnejšie obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, potom odev z flísu, najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená. Na ňu dieťaťu oblečte bundu. Nezabudnite na čiapku primeranej hrúbky a teplé rukavice. Do kočíka vložte ako izolačnú vrstvu teplú deku, na ňu fusak so zapínaním na zips. Najvrchnejšiu vrstvu má tvoriť nepremokavá prikrývka," vraví Hamade.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Evgeny Bakharev/shutterstock.com
 

V mrazivom počasí dostáva zabrať aj pokožka dieťaťa. ,,Väčšmi stráca vodu, vysychanie pokožky môže urýchliť aj prechod medzi vykúrenými miestnosťami do vonkajšieho prostredia. Dieťa preto potrebuje mastnejšie krémy, ktoré pomáhajú dopĺňať lipidy. Tvár natrite dieťaťu pätnásť až tridsať minút pred odchodom z domu, aby sa krém dostatočne vstrebal. Na pery použite kvalitné, špeciálne balzamy pre deti," zdôraznila lekárka.

Pozor na inverziu a smog

Najvhodnejší čas pre pobyt dieťaťa vonku je o 12.00 h, kedy teplota dosahuje najvyššie hodnoty. Najmä vo väčších mestách môže byť problémom aj inverzia.

A preto by rodičia mali sledovať informácie o rozptylových podmienkach. Ak sa smogová situácia zhorší, je lepšie nechodiť s malým dieťaťom von a výrazne obmedziť či upraviť aj vetranie

Chrípkové vírusy mrazy milujú

Deti patria počas chrípkovej sezóny k najcitlivejším skupinám. Sú náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u nich ešte len vyvíja, majú inú bakteriálnu flóru ako dospelí.

Vírusy chrípky dobre prežívajú práve v mrazoch, v suchom vzduchu sa rozbíjajú na menšie časti a zostávajú v ňom dlhšie. V zime sa okrem toho cievy na sliznici dýchacích ciest sťahujú a vírusy do organizmu preniknú ľahšie.

Rozdelenie veku detí

Novorodenec: 0 - 28 dní
Dojča: mesiac - až 1 rok
Batoľa: 1 - 3 roky

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy