18. 01. 2019 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Psychológovia zistili, kedy majú ženy vážny záujem o muža

Tajomstvo sa ukrýva v hrdle.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Mangostar/shutterstock.com

Všimli ste si, páni, že kamarátka alebo kolegyňa začali hovoriť iným, hlbším a zastretým hlasom? Je možné, že sa o vás začala zaujímať ako o objekt sexu.

Vyplýva to z experimentálneho výskumu psychológov zo Sussexu. Zistili totiž, že nežnejšie polovičky, ktoré prejavujú záujem o muža, tak výrazne znížia tón svojho hlasu.

Tento istý jav sa prejavuje aj u mužov, no u nich to nie je tak výrazne počuť ako u žien. Možný dôvodom môže byť to, že muži majú hlas v skutočnosti nižšie posadený. A zatiaľ čo z tenoru sa stane barytón, oveľa výraznejšie je to viditeľné u žien. Zo sopránu je zrazu hlboký alt.

Oktáva veľa prezradí

Treba však poznamenať, že autori experimentu sledovali dvojice iba pri 30 rýchlych rande v kaviarňach. Každé trvalo šesť minút.

Nahrávali si ich správanie a potom analyzovali ich hlas. Dotyční následne v dotazníku uvádzali tiež to, či sa im náprotivok páčil a priťahoval ich aj sexuálne a či by sa s ním ešte raz stretli alebo nie, píše bbc.com.

Prvé rande
Prvé rande Foto: shuterstock.com
 

Analýza zozbieraných dát nakoniec ukázala, že ak žena javila sexuálny záujem o muža, tak to uviedla. O jej záujme tiež vypovedala neverbálna komunikácia - výrazne zníženie hlasu. A častokrát to bolo viac ako o oktávu.

Výskum odporuje evolučnému princípu

"Ženy často hovoria s mužmi vyšším hlasom a častejšie menia jeho výšku. Ale pokiaľ je to debata s mužom, ktorý ich sexuálne veľmi priťahuje, tak potom je ich hlas výrazne zastretý a výrazne hlbší," zdôraznila Katarzyna Pisanská zo sussexskej university.

Lenže tento objav trochu odporuje evolučnému princípu. Pretože žena prejavuje mladistvosť, ženskosť a vysokú plodnosť práve vysokým hlasom.  "Avšak nízko položený hlas môže byť signálom sexuálneho záujmu a intimity.  Žena ním môže tiež prejavovať svoje schopnosti, dôveryhodnosť a vodcovstvo," cituje portál bety.cz Pisanskú.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy