12. 02. 2019 09:46 | LONDÝN/tvnoviny.sk

Unikátka operácia. Dieťa vybrali matke z maternice a po operácii vrátili späť

Nenarodenému dievčatku museli lekári upraviť chrbticu.

Bábätko malo rázštep chrbtice.
Bábätko malo rázštep chrbtice. Foto: Facebook/Bethan Simpson

Unikátnu operáciu podstúpila tehotná Britka, ktorej bábätko malo rázštep chrbtice. Lekári dieťa vybrali z jej maternice, operovali a vrátili späť. Po štyroch týždňoch od zákroku vyzerá dievčatko, ktoré sa má narodiť v apríli, zdravo.

Bethan Simpsonová je jedna z prvých Britiek, ktoré túto operáciu podstúpili.
Bethan Simpsonová je jedna z prvých Britiek, ktoré túto operáciu podstúpili. Foto: Facebook/Bethan Simpson
 

Bethan Simpsonová je jedna z prvých Britiek, ktoré túto operáciu podstúpili. Doteraz podobné zákroky vykonávali len lekári v Belgicku, ktorí asistovali aj pri jej zákroku, píše portál The Sun.

Všetko sa začalo na začiatku decembra, kedy gynekológ pri ultrazvuku zistil, že bábätko má menšiu hlavu, než by malo mať. "O 48 hodín neskôr sme boli v Londýne, kde skenovali jej hlavu a chrbticu. Povedali nám, že naše dievčatko má stopercentne rázštep chrbtice. Ponúkli nám, že môžem pokračovať v tehotenstve, alebo ho ukončiť, alebo podstúpiť novú operáciu vykonávanú priamo v maternici," opísala Bethan na facebooku.

ZDROJ: Facebook/Bethan Simpson

S partnerom Kieronom sa rozhodli, že svojmu dievčatku dajú šancu. Museli ale splniť niekoľko kritérií, ktoré lekári overovali rôznymi testami vrátane amniocentézy, magnetickej rezonancie a nekonečných skenov. Matka musela byť medzi 19. a 25. týždňom tehotenstva a nemohla byť obézna.

Na začiatku januára, kedy bola Bethan v 24. týždni tehotenstva, chirurgovia vykonali unikátnu operáciu. "Bola úspešná. Jej porucha bola len malá a ten zákrok zvládla, ani by ste neverili. Jej mozog vraj vyzeral dobre a komory sú normálne. Vyňali ju z maternice a potom ju vrátili, aby tam zostala, ako dlho bude môcť," dodala Bethan.

Počas operácie museli lekári nenarodenému dievčatku upraviť chrbticu. Matka bola plne uspaná a anestetikum slúžilo bábätku tiež ako liek proti bolesti. Procedúra podľa výskumov výrazne zlepšuje šancu dieťaťa na to, že bude normálne chodiť a pohybovať sa, oveľa viac než operácie vykonávané po narodení.

Podľa posledných správ to vyzerá, že Bethanino bábätko sa vyvíja tak, ako má. Hlavička už má normálny tvar, dievčatko rastie a gynekológ vraj ani nevidí, kde mala na chrbtici vadu.

"Mňa to stále trochu bolí v mieste rezu, ale to je madam úplne jedno a cíti, že práve do tejto oblasti ma môže kopať najviac," povedala Bethan.

Rázštep chrbtice je vývojová anomália v oblasti chrbtice a miechy. Dochádza k poruchám nervovej trubice tak, že sa stavce chrbtice neuzavrú do oblúka. Vznikne tak štrbina, cez ktorú sa môže vyklenúť miecha alebo nervy. V strednej Európe sa objavuje rázštep zhruba u jedného až dvoch z 1000 detí.

Komentáre ( 0)


VIAC Z My ženy