Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
11. 04. 2019 13:31 | ATÉNY/rd

Nebývalý počin v medicíne: V Grécku sa narodilo bábätko s génmi od troch ľudí

Nie všetci však tento počin oceňujú. Britskí lekári tvrdia, že to vyvoláva množstvo etických otázok a niečo podobné by sa robiť nemalo.

Mimotelové oplodnenie.
Mimotelové oplodnenie. Foto: shutterstock

Lekárom v Grécku sa podaril uskutočniť prevratný pôrod. Novorodenec má v sebe gény troch ľudí. Píše BBC s tým, že tento krok považujú za historický a chcú ním dopomôcť párom, ktoré nemôžu mať deti.

Chlapček sa narodil v utorok (9. 4.) a vážil 2,9 kilogramu, on aj matka sú v poriadku.

Nie všetci však tento počin oceňujú. Britskí lekári tvrdia, že to vyvoláva množstvo etických otázok a niečo podobné by sa robiť nemalo.

Ide o to, že toto experimentálne mimotelové oplodnenie tvorí vajíčko od matky, spermie od otca a k nim vedci pridali aj ďalšie vajíčko od darkyne.

Vedci chcú pomôcť rodinám, ktoré postihli smrteľné mitochondriálne choroby, ktoré prenáša matka na potomka.

Mitochondrie sú pôvodom baktérie. Majú svoju vlastnú DNA, ktorá je odlišná od tej bunkovej. Majú blízky súvis s adenosintrifosfátom.

Ide o energiu, ktorá sa vyrába v mitochondriách. Práve v nich sa cukor a tuk premieňa - metabolizuje na životne dôležitú energiu, ktorou je práve adenosintrifosfát.

Tridsaťdvaročná žena, pacientka, absolvovala už štyri neúspešné mimotelové oplodnenia. Hoci sa dočkala vytúženého dieťaťa, časť genetického materiálu má jej potomok od darkyne, pretože každá mitochondria má vlastnú DNA.

Doktor Panagiotis Psathas na margo tohto počinu povedal: „Neodškriepiteľné právo ženy stať sa matkou s vlastním genetickým materiálom sa stalo skutočnosťou. Sme veľmi hrdí na to, že môžeme oznámiť takúto novinku v inovácii asistovanej reprodukcie. Dostali sme sa do bodu, ktorý ženám s poruchami mimotelového oplodnenia alebo vzácnymi genetickými chorobami s mitochondriou umožňuje mať zdravé dieťa."

Gréci spolupracujú so španielskymi kolegami a zdá sa, že ich počin má úspech. Ďalších 24 žien sa zúčastní na tomto procese, pričom osem vajíčok implantujú už čoskoro.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy