24. 04. 2019 06:00 | BRATISLAVA/zg, Teleráno

Zlyhali ste niekedy pri vlastnej výzve? Podľa odborníka máte myslieť len na jednu vec

A okrem toho by ste nemali ísť z extrému do extrému.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: pathdoc/shutterstock.com

Zdá sa vám váš život jednotvárny? Skúste si dať nejakú výzvu. A nemusí byť iba o chudnutí alebo o tom, že budete vstávať o hodinu skôr a prečítate si knihu. Jednoduchou výzvou si môžete zmeniť život.

Ako hovorí psychológ Robert Krause, výzvy nás posúvajú ďalej a poskytujú iný rozmer skúsenostiam. "Už Albert Einstein povedal, že ak budeme robiť to, čo doteraz, tak budeme dosahovať to, čo doteraz. Jednoducho povedané - keď sa nič nezmení, tak sa nič nezmení. A preto má význam opustiť zónu komfortu a začať robiť veci iným spôsobom. Tak si otestujeme, čo nám nový spôsob prinesie," vysvetlil v Teleráne.

Tvrdí však, že nie je dôležité zmenu urobiť, ale udržať ju. Niekedy vonkajšia podpora, v ponímaní, že niekto má nado mnou dohľad, môže byť podnetná. Hlavne na začiatku výzvy.

TIP: Každý druhý z nás zažíva niekoľkokrát za týždeň v práci stres

Psychológ má však odporúčanie aj na to, ak by sme vo výzve nezotrvali a zlyháme, čo znamená návrat na začiatok alebo v horšom prípade hodíme pomyselnú flintu do žita úplne.

"Deň je buď našim priateľom alebo našim učiteľom. Aj výzvy by mali byť o tom, že niekedy ju splníme ľahko, ale môže sa stať, že nás niečo naučí alebo niečo napovie. Odporúčam zmeny robiť postupne, rozhodne by sme nemali skákať z extrému do extrému. Na všetko treba ísť postupne a pomaly," radí Krause.

Za najdôležitejšie však považuje, že ak sa rozhodnete urobiť zmenu v živote, mali by ste sa na to dôkladne pripraviť. "Výzva je príležitosť, ktorá nás niečo učí. Je však na nás, aký význam jej dáme. Je dôležité dávať si výzvy, pretože nás dostanú na miesta, na ktoré by sme sa bez nich nedostali. Musíme však tolerovať riziko, neistotu, ale aj strach, ktorý máme, pretože ten môže byť motivujúci," uzavrel psychológ.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy