11. 05. 2019 07:00 | BRATISLAVA/zg

Okrem srsti by sme mali myslieť aj na ich črevá a zuby

Jarné nástrahy číhajú aj na štvornohých miláčikov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: vvvita/shutterstock.com

Jar tu máme už niekoľko týždňov, počasie je ako na hojdačke a niektorí možno pozabudli, že aj ich zvieratká sa menia. Veterinárne lekárky upozorňujú, ako sa k nim správať a na čo by sme nemali počas týchto mesiacov zabudnúť.

Azda prvým príznakom jari, čo si najčastejšie všimnú hlavne majitelia psov a mačiek, je presrsťovanie. Veterinárka Zuzana Pompurová radí, aby sme našim miláčikom srsť vyčesávali častejšie. Stará vypadávajúca zimná podsada sa rýchlejšie odlúči a uvoľní miesto novej.

Prečítajte si aj: Pes a horúčavy - platí jedno základné pravidlo

„Mačky treba sledovať, v tomto období totiž príjmu väčšie množstvo chlpov, ktoré môžu v tráviacom trakte vytvárať trichobezoáry (pozn. redakcie : klbkovitý útvar v žalúdku z prehltnutých chlpov a vlasov). Dobré je preventívne podávať pasty proti trichobezoárom, ktoré ich pomáhajú odstraňovať. Ak dáte psa na jar ostrihať, treba ho obliekať v sychravejších dňoch, aby neprechladol. Stretávame sa s infekciami močových ciest. Niektoré psy však strihať vôbec netreba pretože srsť spĺňa ochrannú funkciu proti teplu," prezradila z klinickej praxe veterinárka.

Prípravy na kliešte, blchy a iné parazity

Isto ste si všimli, že v počasí je, vďaka zmene klímy, vegetačný posun. Tento rok sa kliešte a iné parazity objavili skôr, ako po iné roky. Na trhu sú rôzne prípravky proti kliešťom. Tekuté alebo v spreji a s rôznou dĺžkou účinnosti. Je len na vás , pre čo sa rozhodnete a ako vás „pustí" peňaženka.

Ako nám prezradila veterinárka lekárka Veronika Kravjanská spreje sú asi najmenej využívané jej klientmi, pretože ich aplikácia je komplikovaná. Treba navlhčiť srsť celého zvieraťa a nechať zaschnúť. Treba pri tom používať ochranné rukavice a byť na otvorenom priestranstve alebo v dobre vetranej miestnosti.

Ďalšou možnosťou sú tzv. spot- on prípravky na kožu, akési olejčeky. Nakvapkajú sa tam, kde sa zviera nemôže obliznúť. Aplikácia prípravku je jednoduchá - stačí rozhrnúť srsť a vytlačiť pipetu.

„Zviera by ste nemali kúpať dva dni pred a po aplikácii. Takáto ochrana proti kliešťom a blchám trvá väčšinou mesiac. Na trhu sú už prípravky s trojmesačnou dobou účinku. Výhodou niektorých prípravkov je repelentný účinok - chránia pred poštípaním od komárov. Spot- on prípravky neodporúčame pre psíkov, ktorých majitelia ich často šampónujú. Prípadne zvieratám s kožnými ochoreniami, ktoré musíte v rámci terapie každý druhý deň kúpať. Môže sa znižovať efekt produktu," zdôraznila Kravjanská.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: thatreec/shutterstock.com
 

Za cenovo výhodný považuje obojok proti kliešťom, ktorý je vhodný pre psy s krátkou srsťou žijúce na dvore. Každý obojok funguje na báze postupného uvoľňovania insekticídu. Dôležité je, aby bol v kontakte s kožou. Výhoda je, že väčšina vydrží celú kliešťovú sezónu.

Posledný typ prípravku je tableta, ktorá účinkuje až tri mesiace. „Ak ju dáte zvieraťu zjesť, nemusíte sa báť kúpať ho. Cena je porovnateľná spot-on prípravkami, ale patrí k drahším možnostiam a nemá repelentný účinok. Kliešťa však môžete nájsť, ale bude mŕtvy a iba ho jednoducho vytiahnete," poznamenala.

U mačiek sa Kravjanská prikláňa najviac k spot-on prípravkom a tabletám, na trhu sú v ponuke aj prípravky, ktoré sú účinné proti vonkajším a aj vnútorným parazitom. „Je to výhodné, pretože podávanie odčervovacích tabliet alebo pást je pre majiteľov niekedy veľmi komplikované. Pri obojkoch sa prikláňam k takým, ktoré sa v prípade zachytenia roztrhnú," myslí si.

Čistenie zubov a odčervenie

Na mieste je aj ústna hygiena, ktorú by ste mali robiť zvieratám pravidelne. Ak pod tým chápeme čistenie zubov zubnou kefkou. Pompurová to radí hlavne u zvierat, ktoré majú predispozíciu na tvorbu zubného kameňa a následné ochorenia dutiny ústnej.

„Ak už boli majitelia so psom u veterinára na odstraňovaní zubného kameňa, tak treba čistiť psovi zuby aspoň párkrát týždenne. No najlepšie však každý deň," zdôraznila.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kalamurzing/shutterstock.com
 

Vonkajšie a aj vnútorné mačky, psy odčervujeme pravidelne štyrikrát ročne. Domáce mačky môžu obliznúť topánky, na ktorých sme priniesli vajíčka parazitov a infikovať sa.

Podľa Kravjanskej je dôležitý aj tzv. skríning. Po podaní odčervovacej tabletky majiteľ sleduje dva až tri dni stolicu zvierať. Ak v nej uvidí červy (škrkavky) alebo drobné biele zrnká (pásomnice), okamžite by mal kontaktovať veterinára a po dvoch týždňoch odčervenie zopakovať.

„Vývojové štádiá vnútorných parazitov sa nenachádzajú iba v čreve. Odčervenie nie je ako očkovanie. Zviera sa môže nakaziť aj o týždeň po podaní tablety. U väčšiny sídliskových psov ale parazity bežne nebývajú. Vhodné je hlavne pri hnačkách alebo v zmenách v trávení urobiť koprologické vyšetrenie. Vtedy vyšetríme pod mikroskopom stolicu z troch po sebe idúcich dňoch a hľadáme v nich vajíčka parazitov. Pri pozitívnom výsledku preliečujeme zviera cielene proti konkrétnym parazitom. Ak má váš miláčik problém s odčervovacími tabletami, pastami môže sa namiesto preventívneho podávania antiparazitika urobiť koprologické vyšetrenie," vysvetlila Kravjanská.

Zviera a alergia, najdôležitejšie je zastaviť škrabanie

Znie to neuveriteľne, ale aj zvieratá môžu byť alergické napr. na kvitnutie kvetov, či stromov a hlavne na ich peľ . Prejavy sú rovnaké ako u ľudí.

„ Najčastejšie sa stretávame s ochoreniami kože - atopická dermatitída. Ak pes reaguje na nejaké pele tak sa ochorenie vyskytuje sezónne. Väčšinou k nám prídu pacienti s tým, že sa škriabu a majú nejaké chrastičky na koži. V rámci anamnézy je pre nás dôležité, či sa najprv škriabali a až potom sa na koži začali objavovať rôzne chrastičky, lysinky, začervenania. Vylučovacou metódou môžeme nakoniec vysloviť podozrenie, že sa jedná o alergiu. Často je to proces niekoľkých týždňov. Ochorenie sa ale nedá vyliečiť. Presná diagnostika je finančne náročnejšia a tak sa veľakrát nedopracujeme k presnej diagnóze," poznamenala Kravjanská.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kzenon/shutterstock.com
 

Za dôležité považuje manažment ochorenia. Pomáha podávanie nenasýtených mastných kyselín na zlepšenie obranyschopnosti kože. Na trhu nájdete aj prípravky pre psy, ktoré sú proti svrbeniu.

„Najdôležitejšie je zastaviť škriabanie. Pretože ak sa pes škriabe, tak následne si poškodí kožnú bariéru. Potom sa tam presadia baktérie, ktoré sa normálne na koži vyskytujú. Vznikne infekcia, ktorá sa v začiatkoch dá riešiť dezinfekčným šampónom, neskôr už len celkovými antibiotikami," konštatovala veterinárka.

Venčenie a horúce chodníky

A máme pre vás aj pár rád, keď toto chladné počasie vystriedajú horúce dni. Základom je, aby ste pre zviera zabezpečili vetranie ráno i večer, ako aj prísun k vode. „A mali by ste tiež zabrániť chladeniu sa na studených dlaždiciach. Zvieratá zvyknú prechladnúť a mať infekcie močových ciest. Venčiť by ste mali, hlavne malé krátkonohé psy a buldočky, ráno a večer keď je chladno. Vyhýbajte sa vyhriatym chodníky a venčite miláčikov radšej po tráve. Z asfaltu sála teplo a malé psy to pociťujú najviac," radí Kravjanská.

Pokiaľ ide o jarný apetít, ten sa v podstate podľa veterinárky v toto ročné obdobie nemení. Zloženie stravy by sme mali ponechať rovnaké, rovnako aj dávkovanie odporúčané výrobcami.

„Psy kŕmte pravidelne, ale žiadne jedlo im v miske doma nenechávame. Čo nezožerie, to dajte preč. Mačky sú v tomto iné. Nie je prekvapujúce, že niektoré vonkajšie mačky na zimu priberajú a potom na jar prirodzene chudnú. Mačkám granule nechávame počas celého dňa. Vlhké krmivo by som ale počas dňa, hlavne v teplých dňoch, v miskách nenechávala. Môže sa pokaziť a to môže spôsobiť ďalšie problémy," dodala veterinárka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy