15. 05. 2019 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyše polovica detí potrebuje strojček

Poisťovne ho však preplácajú len deťom, ktoré majú vážne vrodené chyby.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Vyše polovica detí potrebuje strojček. Ak si myslíte, že to je len otázka tínedžerov, ste na omyle. Krivý chrup zubní lekári bežne riešia už u škôlkarov.

Mliečne zuby síce vypadajú, no zostať po nich môže veľa škody. Ovplyvňujú totiž čeľusť, ktorú máme na celý život. Stačí napríklad, aby si dieťa cmúľalo prst, a zarobiť si môže na predkus. Problémové sa ukazuje aj samotné dýchanie.

„Keď napríklad dieťa dýcha ústami, jazyk leží v dolnej časti čeľusti, čo je nesprávne. Horná čeľusť, ktorá stráca podporu jazyka na podnebí je komprimovaná alebo zužovaná, nerozvíja sa tak ako by mala a prichádza k nedostatku miesta pre trvalé zuby," tvrdí čeľustná ortopedička Simona Dianišková.

Sú veci, ktoré môže rodič od mala ovplyvniť. Napríklad spomínané cmúľanie prstov, či cumľov. Alebo čistenie zubov. Začať treba, keď sa prereže prvý mliečny. Vtedy treba aj prvýkrát navštíviť zubného lekára, aby si s ním dieťa začalo budovať vzťah. „Predpoklad je, že v tých dvoch rokoch už by si malo nechať pozrieť zuby, malo by si nechať vyšetriť tie zúbky," radí zubár Vlastmil Graus.

Mliečne zuby a strojček

Až pätina detí má problémy už s mliečnymi zubami. Stačí ak je jeden zatlačený dozadu, a už by sa to malo riešiť. Lekár odporučí špachtľu, strojí asi euro. „Naučíme mamičku, aby dieťaťu tú špachtličku dávala pod ten zúbok, ktorý je príliš vzadu a dávala ho dopredu, samozrejme jej ukážeme aká má byť primeraná sila, ktorú použiť," zdôraznila Dianišková.

Keď je problémových zubov viac, nasadzujú strojček. Dajú ho napr. na spodné zuby a tlačí horné, aby rástli správne. „Keď napríklad chýba mliečny zub, lebo ho bolo treba extrahovať kvôli kazu, tak na to slúži tzv. medzerník. Pripevní sa na zub na pevno, dieťa s ním môže jesť aj robiť všetko a ten práve drží miesto pre toho trvalého nasledovníka," dodáva čeľustná ortopedička.

Toto zas podnecuje deti aby dýchali nosom a nie ústami. No a potom sú tu klasické nočné strojčeky. Starostlivosť ale nie je najlacnejšia. Strojčeky poisťovne preplácajú len deťom, ktoré majú vážne vrodené chyby. Zvyšným prispejú iba časť. A tak sa treba pripraviť na doplatky. Pri jednoduchých strojčekoch je to v desiatkach eur. Pri tých modernejších v stovkách, nadštandardných až v tisíckach.

Tému spracovala reportérka Zuzana Javorová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy