06. 06. 2019 06:00 | TŘEBÍČ/kc

Lekári už mesiac udržujú na prístrojoch mozgovo mŕtvu ženu, v ktorej tele rastie dieťa

Zronený manžel teraz všetky svoje nádeje upiera k lekárom, ktorých cieľom je udržať nažive telo manželky do 24. týždňa tehotenstva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Zetar Infinity

S manželkou sa tešili na príchod druhého dieťaťa, no teraz sa mu zrútil svet. Český policajt Vojtech prežíva najťažšie obdobie. Jeho tehotná manželka Eva (27) utrpela vážnu mozgovú príhodu a aj napriek rýchlej pomoci sa ju nepodarilo zachrániť a skončila mozgovo mŕtva.

Dieťa, ktoré nosí pod srdcom však prežilo a lekári sa teraz snažia urobiť všetko pre to, aby bolo v poriadku až do doby, keď už zvládne život mimo matkinho tela. Ženu, ktorá už nemá šancu na záchranu, preto už mesiac udržujú na prístrojoch. Píše o tom portál Blesk.

„S Evičkou sme sa zoznámil na strednej škole. Začali sme spolu chodiť a po piatich rokoch vzťahu sme sa v roku 2014 zobrali. Prvé tehotenstvo prišlo po dvoch rokoch od svadby. Počas tehotenstva Evička dostala epileptický záchvat. Podstúpila niekoľko vyšetrení, pri ktorých jej zistili arteriovenóznu malformáciu mozgu," opísal Vojtech začiatok svpjho trápenia..

Arteriovenózna malformácia mozgu je ochorenie, pri ktorom v cievnom systéme mozgu chýbajú drobné kapiláry, a krv tak prúdi z tepien priamo do žíl, ktoré však nedokážu odolať veľkému tlaku a často dochádza k ich prasknutiu a vzniká krvácanie do mozgu.

Prvé tehotenstvo sa úspešne skončilo pôrodom syna Mateja, lenže pre Evu to bol iba začiatok dlhého procesu liečby. Podstúpila radiačnú terapiu a začala brať lieky na epilepsiu. Po dvoch rokoch jej lekári povedali, že môže opäť otehotnieť. Pred mesiacom sa ale všetko zmenilo. Vojtech sa skoro ráno vracal z nočnej služby a tehotnú Evu našiel ležať v bezvedomí na zemi. Stál nad ňou malý Matej a úpenlivo plakal.

Muž nespanikáril, presne vedel, ako má postupovať. Manželku stabilizoval a zavolal záchranku. Aj napriek rýchlemu prevozu sa jej stav ešte v sanitke výrazne zhoršil, nasledoval letecký transport do nemocnice v Brne. Na druhý deň sa Vojtech dozvedel najkrutejšiu správu: „Evičke praskla malformácia a spôsobila masívne krvácanie do mozgu. Už počas prevozu do nemocnice bola v podstate mozgovo mŕtva - nie je a nebolo jej pomoci!" vysvetlil Vojtech.

Zronený manžel teraz všetky svoje nádeje upiera k lekárom, ktorých cieľom je udržať nažive telo manželky do 24. týždňa tehotenstva, keď už bude dieťa dostatočne vyvinuté na to, aby dokázalo prežiť mimo matkinho lona. Momentálne má iba 16 týždňov.VIAC Z My ženy