11. 06. 2019 10:22 | BRATISLAVA/zg

Ak dodržíte tieto pravidlá, nepríde vám zle od horúčav

A nie je to len o pitnom režime.

Prichádzajú horúčavy
Prichádzajú horúčavy Foto: shutterstock/Multi-Share

Tieto dni nás čakajú extrémne horúčavy a vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie. Radí sa medzi nej zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil základné pravidlá ako sa správať, aby vás horúčavy nedobehli.

Pite, aj keď necítite smäd

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. V horúčaváchobmedzte nápoje s obsahom cukru, chinínu, kávu i alkohol. Ideálna je obyčajná voda.

Pite pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, ale vlažné nápoje.

Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí dbajte na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu pite aj vtedy, keď smäd necítite.

Deti, seniori a minerálky

Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi.

Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti, u batoľaťa 120 ml/kg , u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml/kg, v školskom veku 70 ml/kg, neskôr sa odporúča za 24 hodín vypiť cca 50 ml na kilogram hmotnosti

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: kuzsvetlaya/shutterstock.com
 

Aj seniori musia dbať na pitný režim. Dôvodom je, že ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s odpadovými látkami.

Denná dávka, ktorá je 1,5 až dva litre, by si mali rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Najlepšia je čistá voda, pri výbere minerálnych vôd by mali venovať zvýšenú pozornosť obsahu sodíka. Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol stav zhoršiť.

Vo vyššom veku je dôležitý aj príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať priamo v nápoji. Mimoriadne vhodné sú nesladené ovocné šťavy alebo džúsy bez chemických prísad, ktoré je dobré zriediť vodou.

Nezabúdajte na klobúky a čiapky

V horúčavách nepodceňte riziko úpalu. Vzniká intenzívnym priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou.

Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, či majú deti pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a natierať im pokožku ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Deti do roka by vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: KieferPix/shutterstock.com
 

Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu. Pozor na zvýšenú fyzickú námahu - robievajte si častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11-15 hodinou sa na slnku nezdržiavajte.

Ochlaďte sa zdravo s klimatizáciou

Znášať horúčavy pomáha klimatizácia, dôležité je, aby bola správne nastavená a udržiavaná v čistote. Udržiavanie konštantnej teploty v interiéri - bez ohľadu na vonkajšiu, môže uškodiť najmä deťom a seniorom.

Nevhodne nastavená klimatizácia spôsobuje bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, oslabenie imunity i celkovo organizmu, angínové bolesti, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, chrbtice, či svalov.

Ak máte chladný prúd vzduchu nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu.

TIP: V supermarketoch vám najmä v letných horúčavách hrozí teplotný šok

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Klimatizáciu si nastavte tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, max. sedem stupňov.

Pamätajte si, že klimatizáciu, filtre a vzduchové prieduchy musíte udržiavať čisté, pretože sa môžu stať zdrojom plesní a baktérií. Celý klimatizačný systém si dajte raz ročne skontrolovať v servise. Súčasťou bežnej údržby je aj pravidelná dezinfekcia výparníka klimatizačnej jednotky.

Klimatizáciu v aute púšťajte iba na 15 minút za hodinu

Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy aj v aute. Najmä pri dlhších cestách, veľmi negatívny vplyv má najmä na alergikov. Prúdením vzduchu z ventilácie sa totiž rozhýbu čiastočky prachu s rôznymi druhmi baktérií.

Okrem ochorení dýchacích ciest, bolestí hlavy, alebo prechladnutia chrbtice môžete pri nesprávnom používaní klimatizácie v aute dostať zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší.

Pamätajte si, že klimatizáciu v aute pustite iba na 10 - 15 minút za hodinu a prúd chladného vzduchu smerujte tak, aby nefúkal priamo na nás alebo spolucestujúcich. Najideálnejšie je, aby vzduch prúdil na čelné sklo, prípadne k nohám.

Klimatizácia - ilustračná snímka
Klimatizácia - ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com
 

Aj v aute platí ideálny rozdiel teploty vonku a vnútri 5-7 stupňov, dodržte ho aj v najväčších horúčavách. Ak z auta často vystupujete a nastupujete, rozdiel teplôt by mal byť ešte nižší.

Nezabúdajte, že okolo výparníka je neustále vlhké prostredie, čo je výborná živná pôda pre rôzne plesne. Ich spóry sa nachádzajú vo vzduchu a často nepríjemne zapáchajú. Zlikvidujete ich antibakteriálnym sprejom, inforovala Dáša Račková z ÚVZ.

Samozrejme schladiť sa môžete aj na kupalisku, kde by ste mali dodržiavať niekoľko pravidiel. Niektorú už otvorili sezónu, iné tak urobia tento týždeň. Reportéri TV Markíza zisťovali, ako sú pripravené na letnú sezónu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy