13. 06. 2019 06:00 | BRATISLAVA/zg, Teleráno

Budí sa vám často dieťa v noci? Matky by mali ratolesti sledovať

Neklamnými príznakmi sú šúchanie očí a zívanie.

Spiace dieťa
Spiace dieťa Foto: Shutterstock.com

Budí sa vám dieťa v noci a ste zúfalí a nespíte? Máme pre vás pár rád ako ho uspať od certifikovanej spánkovej poradkyne Zuzany Guzmickej, ktoré ich prezradila v Teleráne.

Podľa jej slov budenie bábätiek v noci je fyziologický jav v prvých troch rokoch života a považuje ho za prirodzené. Ak sa vaša ratolesť budí po hodine, dvoch, čo považuje z dlhodobého hľadiska za neúnosné.

Príčiny môžu byť rôzne, napr. mamičky ho ukladajú príliš neskoro spať alebo cez deň má málo spánku. A to spôsobuje to, že sa zvýši kortizol a dieťa sa v noci veľmi často budí,

Za mýtus považuje tvrdenie, že ak dieťa nedáme popoludní spať, o to lepšie sa vyspí v noci. "Čím je dieťa unavenejšie, tým bude horšie spať. Vaša ratolest potrebuje spať s prvými príznakmi únavy. Deti  by si mali maminky sledovať - šúchanie očí, zívanie, sklenený pohľad alebo hyperaktivita," tvrdí odborníčka.

Ďalšou príčinou, prečo sa deti v noci budia je to, že sú odkázané na uspávanie rodičmi. "Nehovoríme o novorodencoch, ale päť až poloročných bábätkách. Keďže spia v spánkových cykloch ako dospelí, v noci potrebujú opätovné uspatie. Ak je však dieta preunavené, môže byť hore aj desaťkrát. Vtedy odporúčam, aby ste dieťa dali spať polobdelé, nie celkom uspaté. Dôvodom je, aby si vytvorilo návyk zaspať samé," radí Guzmická.

Odborníčka v Teleráne poradila aj to, čo robiť, ak má dieťa cez deň príliš veľa spánku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy