27. 06. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TASR, zg

Problém s otehotnením môže spôsobiť aj "motýlik" vo vašom tele

Nedostatočnú činnosť štítnej žľazy signalizuje viacero príznakov.

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka Foto: Shutterstock.com

Problémy s otehotnením môžu byť spôsobené nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy.

"Tvorba protilátok proti štítnej žľaze bola zaznamenaná u štyroch percent mladých žien, v staršej populácii sa vyskytuje dokonca v 15 až 20 percentách," upozorňuje primár Endokrinologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu Peter Vaňuga.

Nedostatočnú činnosť štítnej žľazy, hypotyreózu, signalizuje nadmerná únava, sklony k priberaniu či zimomravosti, zvýšené vypadávanie vlasov alebo lámavosť nechtov.

Ignorovanie problémov so štítnou žľazou sa u žien môže prejaviť predlžovaním až výpadkom menštruačného cyklu.

Štítna žľaza ovplyvňuje aj ovuláciu, zanedbaná starostlivosť preto často zapríčiňuje problémy s otehotnením.

"Aj pri zachovalom pravidelnom menštruačnom cykle nemusí dochádzať k ovulácii, teda vypusteniu vajíčka z vaječníka v správny čas alebo vôbec. Okrem toho hormóny štítnej žľazy zohrávajú dôležitú úlohu aj pre vývoj plodu najmä v prvej tretine tehotenstva, kedy je budúci potomok úplne závislý na prísune živín a energie od matky," vysvetľuje endokrinológ Vaňuga.

jedlo v tehotenstve
jedlo v tehotenstve Foto: shutterstock.com/ Edyta Pawlowska
 

"Nepoznaná hypotyreóza môže spôsobiť zhoršenie vývoja plodu až potrat. Gynekológ o tejto skutočnosti vie, preto skríningové vyšetrenie zamerané na nedostatočnú činnosť štítnej žľazy je zahrnuté nielen u tehotných, ale aj u žien s problémom otehotnieť," doplnil odborník.

V prípade počiatočného štádia hypotyreózy môžu pacientke pomôcť podľa Vaňugu okrem štandardnej liečby aj vhodne zvolené doplnky výživy.

TIP: Navštívili sme endokrinologickú ambulanciu

Štítna zľaza vyzerá ako motýlik, ale ovplyvňujú množstvo procesov v organizme. Vrátane vývoja plodu v maternici. Podľa štatistík je na svete asi 300 miliónov ľudí, ktorí trpia nejakou formou poruchy štítnej žľazy. Polovica z nich však o tom ani nevie.

Endokrinológovia sa snažia zvýšiť povedomie o štítnej žľaze a jej poruchách z viacerých dôvodov. Prvým je to, že včasné podchytenie problémov znamená vyššiu šancu na ich úplné alebo podstatné odstránenie a zlepšenie kvality života. Druhým je, že neliečené zhoršené fungovanie štítnej žľazy môže spustiť ďalšie choroby, píše portál npz.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy