09. 07. 2019 13:02 | BRATISLAVA/Teleráno, zg

Slovenské "vypaľovanie červa" na dovolenke hnačke nezabráni

Odborník poradil aj pravidlo, ktoré platí v prípade jedenia ovocia v exotických krajinách.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

Ak cestujete na dovolenku, okrem zbalenia vecí, by ste mali myslieť aj na svoje zdravie. Samozrejme okrem liekov, ktoré pravidelne užívate majte na zreteli, že vás môžu postihnúť aj črevné problémy.

Hlavne ak cestujete do krajín mimo Európu, napr. do Egypta, Maroka alebo Tunisu, či do štátov Latinskej i Južnej Ameriky, ale aj Ázie. Gastroenterológ Miloš Bubán tvrdí, že v týchto krajinách vám slovenské "vypaľovanie červa" vôbec nepomáha.

"Ráno keď si dáte mikroštamprlík, je to iba pre stretnutie sa s priateľmi. Alkohol ao prevencia nepomáha, nie je to liek na zabránenie hnačke. Treba sa chrániť liekmi. Vôbec nie je pravda, že na preháňanie zaberú len tie, ktoré kúpite v dovolenkovej destinácii. Stačí, keď pred dovolenkou zájdete do našej lekárne, poviete lekárnikovi kde idete a on vám poradí, čo si máte zobrať. Väčšinou však cestovateľské hnačky prejdú samé, netreba vyhľadať lekársku pomoc," konštatoval v Teleráne.

Vysvetlil, že ak dostanete cestovateľskú hnačku, organizmus sa zbavuje vnútornej infekcie v podobe baktérií alebo vírusov, či parazitov. Za dôležité považuje prevenciu, hlavne umývanie rúk. 

Prečítajte si: Zvracanie a hnačky bez ohľadu na ročné obdobie. Brušná viróza si vyberá svoju daň

Bubán upozornil, že by sme si nemali v spomínaných krajinách dávať ľad do nápojov. "Najlepšie je dať si originálnu fľašu do chladničky a potom sa z nej napiť. Mali by sme sa vyhnúť aj umývaným listovým šalátom, ale aj nedovareným alebo nedopečeným mäsám. Samozrejme aj majonézovým výrobkom. V prípade ovocia platí cestovateľské pravidlo, že čo sa nedá ošúpať, tak to treba zahodiť," konštatoval.

Deťom pripravte na dovolenku super nápoj

Najzraniteľnejšími skupina v súvislosti s hnačkou sú seniori a hlavne deti. A práve pre ne je dehydratácia organizmu veľmi nebezpečná. Rodičia by sa mali postarať o to, aby mali dostatok prísunu tekutín, ale aj minerálov.

"Ak vaše dieťa dokáže udržať tekutinu, musí piť. Ak ho naťahuje na vracanie, môžete mu ju dávať po lyžičkách alebo namočite handričku, ktorú bude cicať. Môžete si tiež dopredu pripraviť nápoj, ktorý nahradí nielen tekutiny, ale aj minerály. Do litra vody dáte kávovú lyžičku soli, šesť až osem kociek cukru, vytlačíte citrón. Tento nápoj pomôže zabrániť problémom," dodal Bubán.

Vo videu z Telerána nájdete odpoveď aj na to, či a koľko probiotík by sme mali užívať po prekonaní hnačky.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy