19. 07. 2019 06:00 | BRATISLAVA/markiza.sk

Ako sa s deťmi rozprávať o sexe? Aj tu platí jedno pravidlo

Mali by vedieť aj to, že sexuálne spojenie je súčasťou lásky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ wavebreakmedia

Možno aj vám sa stalo, že vás vaša ratolesť pristihla pri intímnych chvíľach. Určite vám v hlavách s vašou polovičkou vírili myšlienky, ako jej to vysvetliť. Dieťa je zázračný tvor v tom, že keď mu dáte nejaký argument, nemusí ho vždy zobrať. Zasype vás obligatórnou otázkou, ktorú neznášajú všetci rodičia - prečo?

Psychológ Robert Krause sa vám v ďalšej časti nášho seriálu pokúsi vysvetliť, ako sa s deťmi rozprávať o sexe a konkrétnych intímnych záležitostiach.

Za najdôležitejšie považuje, že veci musíte pomenovať ich pravým menom a tak, ako sú. "Keď hovoríme o penise, povedzte slovo penis. Keď hovoríme o vagíne, povedzte slovo vagína. Jednoducho, nevytvárajte pseudofantázie ohľadne týchto pojmov. Častokrát vytvárame väčšie tabu, než si daná téma zaslúži. Máme strach hovoriť o nich, pretože je to náročné aj pre nás," tvrdí Krause.

Podľa jeho slov začať rozprávať sa s dieťaťom na túto tému by sme mali asi v jeho šiestich rokoch. Zastáva názor, že ak by sme začali neskôr, nebola by to sexuálna výchova, ale doučovanie. Mali by sme im vysvetliť aj to, že sexuálne spojenie je súčasťou lásky i intímneho života. Je presvedčený, že rodičia by mali pred deťmi budovať aj pozitívny obraz o svojom tele. Nikdy by sme o intímnosti nemali hovoriť v negatívnom svetle.

A prečo by si mali partneri pred deťmi prejavovať lásku napr. bozkávaním? Odpoveď vám dá odborník v priloženom videu, kde sa dozviete aj to, ako ratolesť pripravíte na riziká intímnosti v spoločnosti.

 

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy