03. 08. 2019 07:00 | PEKING/kc

Kamarátky drepovali aj cez bolesť. Na druhý deň skončili v nemocnici s vážnou diagnózou

Každá z nich spravila tisíc drepov, keby ich rýchlo nehospitalizovali, hrozila im smrť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Twinsterphoto

Dve čínske tínedžerky skončili v nemocnici po tom, čo sa stavili, kto ako prvý urobí tisíc drepov. Dievčatá neboli zvyknuté pravidelne cvičiť a pred vzájomným „súbojom" vynechali strečing. Následky pocítili na druhý deň a poriadne ich to vyľakalo. Píše o tom portál Live Science.

Keby ich rýchlo nepreviezli do nemocnice, mohlo sa to skončiť tragicky. Xiao Tangová (19), študentka z mesta Čchung-čching vyzvala svoju najlepšiu kamarátku na súťaž v drepovaní, pričom spolu celý čas komunikovali prostredníctvom videočetu.

Po takmer troch hodinách drepovania sa víťazkou stávky stala Xiao Tangová. Obidve dievčatá boli poriadne vyčerpané a doslova odpadli do postele. To najhoršie ich však ešte len čakalo.

Vysokoškoláčka uviedla, že keď sa ráno zobudila, nohy ju boleli a nemohla ich ohnúť. „Potom som išla na toaletu a zbadala, že môj moč je tmavý ako čaj," uviedla Tangová. Priateľ ju odviezol do nemocnice, kde lekári zistili, že trpí vážnym syndrómom s názvom rabdomyolýza.


Rabdomyolýza môže potenciálne viesť až ku smrti pacienta. Dochádza k nej vtedy, keď sa mechanicky poškodia svalové vlákna, ktoré sa následne skončia v krvnom obehu a môžu spôsobiť zlyhanie obličiek. Tangovej sa ujali lekári na oddelení intenzívnej starostlivosti. Hladina myoglobínu - proteínu v svalových bunkách - u nej bola bola taká vysoká, že prekročila maximálnu možnú hodnotu na zdravotníckom prístroji.

Jej telo nedokázalo vylučovať škodlivé látky, čo sa prejavilo zafarbením moču nahnedo. To, že v ten istý deň a s rovnakými príznakmi hospitalizovali aj jej kamarátku, sa Tangová dozvedela až po prepustení z nemocnice. Stav oboch mladých žien sa zlepšil až po 10 dňoch.

Doktor Bruce Cohen, ktorého oslovil portál Live Science, uviedol, že išlo o ojedinelé prípady. Drepovanie samo o sebe nebezpečné nie je, keď sa to však preženie a človek nepozná svoje limity, môže sa to skončiť škaredo.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy