07. 08. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Teleráno

Ak nechcete dostať salmonelu na grilovačke, dodržte jedno pravidlo

Týka sa to hlavne nožov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ChiccoDodiFC/shutterstock.com

Určite nám dáte za pravdu, že čas strávený s rodinou a priateľmi je ten najkrajší. Je leto a tak určite viacerí z vás si ho užili aj na spoločnej grilovačke. Mali by ste si však dávať pozor, aby ste po nej nedostali salmonelu.

Podľa úradu verejného zdravotníctva za posledných päť rokov narástol počet ochorení na toto infekčné ochorenie tráviaceho traktu o takmer 40 percent. Za týmto číslom vidia hygienici a mikrobiológovia stále teplejšie letá na Slovensku, ako aj zmenu stravovacích návykov obyvateľov. Keď človek zje potraviny, ktoré sú ňou nakazené, dostane vysokú teplotu, pociťuje celkovú nevoľnosť, má kŕče v bruchu a hnačku.

TIP: Výskyt salmonely u malých detí stúpa. Vedci zistili, že ju prenášajú aj exotické zvieratá

Nebezpečné je aj pripravovať a konzumovať jedlá, do ktorých sa pridávajú surové bielka či žĺtka. Špeciálne to platí o majonézových šalátoch. No nebezpečnou sa môže podľa gastroenterológa Jarolíma Šutku stať aj grilovačka. Rozmnožovanie baktérií salmonely si môžeme spôsobiť aj sami. Napríklad nesprávnou technológiou prípravy jedla alebo jeho skladovaním.

Návyky sú dôležité

V Teleráne lekár vysvetlil, že by si mali dávať pozor na dosku, na ktorej krájame potraviny pre grilovačku. Mali by sme používať jeden nôž na zeleninu, iný zase na porciovanie mäsa na gril. Rovnaké pravidlo platí aj pre kuchynskú dosku - jedna na zeleninu, druhá na mäso.

"Mäso ste si naložili do pácu na 24 hodín. No kým sa dostane na gril v záhrade, môže to istý čas trvať. Vonku je 35 stupňov a stačia dve alebo tri hodiny na to, aby sa tieto baktérie rozmnožili. Treba mať stále na zreteli zdravý sedliacky rozum. Mäso by malo byť chladné do poslednej chvíle pred prípravou, môžete použiť prenosný mrazák. Dôležité je si počas prípravy stále utierať na sucho ruky, stačia vám aj papierové kuchynské utierky," radí Šutka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/HLPhoto
 

Gastroenterológ odporúča, že ak zistíte, že máte príznaky salmonely, mali by ste si najskôr pomôcť sami, napr. rehydratáciou. Ak však vám hnačky neprechádzajú, trvajú viac 24 hodín, sú veľmi silné a dostanete teplotu 38 až 39 stupňov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Vo videu z Telerána nájdete odpoveď na to, prečo by sme si na grilovačku nemali kupovať polotovary a mäso pripravovať mierne prepečené, tzv. rare.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy