08. 08. 2019 06:00 | BRATISLAVA/zg, Teleráno

Ako pomôcť deťom prekonať strach z lekára? Jeden z našich ústavov sa rozhodol ísť novou cestou

Dnes však rešpekt pred lekármi upadá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Monkey Business Images/shutterstock.com

Deti majú niekedy strach z lekára. No môže prameniť aj z rodičov, ktorí sa boja ľudí v bielom plášti a prenášajú ho na svoju ratolesť.

Podľa lekára Ladislava Kuželu z Národného ústavu detských chorôb dieťa je nepopísaný papier a nemá mať odkiaľ strach z lekárov. Odôvodnil to tým, že nemalo kontakt so zdravotným prostredím a zdravotníkmi. V prípade rodičov strach pramení z toho, že idú do niečoho neznámeho.

"Ak chcete úspešne manažovať pacienta, musíte s ním nadviazať vzťah. A potom toto puto vytvorí to, že liečba je úspešnejšia. Na oboch úrovniach - rodič a dieťa - robíme terapeutickú komunikáciu. Snažíme sa novou formou liečiť strach z neznáma. Oslovujeme deti videami, ktoré vytvorili deti. Je na nich napríklad vidieť príchod na operačnú sálu, odber krvi, zlomeniny, či röntgeny a všekto vysvetľujú úsmevnou a ľahšou formou," zdôraznil odborník.

Samozrejme, majú aj videá určené pre rodičov. Na nich lekári a odborníci z NÚDCH vysvetľujú najčastejšie prípady rôznych ochorení. "Je to ťažká cesta, ale rozhodli sme sa ňou ísť," dodal Kužela.

MUDr. Kužela v Teleráne vysvetlil, aký majú dnes pacienti rešpekt pred lekármi.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy