11. 08. 2019 07:00 | BRATISLAVA/Teleráno

Pozor na dovolenkové švédske stoly! Sú poriadnou nástrahou pre naše telo

Ak tomu chcete zabrániť, riaďte sa pravidlom malého taniera.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: IgorGolovniov/shutterstock.com

Dovolenka je od slova dovoliť a niektorí to berú doslova a do písmena. Každý rok si objednávajú all inclusive alebo pol penziu v hoteloch, kde väčšinou býva strava formou švédskych stolov.

Podľa výživovej poradkyne Veroniky Hanákovej práve táto možnosť stravovania je pre dovolenkárov veľkou nástrahou.

"Je to spôsobené tým, že človek prejde z bežného režimu - práca, stres, vypätie - do pohody. A vtedy má tendenciu siahnuť po potravinách, po ktorých počas pracovného roka nesiaha. Jednoducho povedané, dá si väčšie množstvo, ako by bolo vhodné," konštatovala.

Podľa jej slov by sme mali uplatniť pravidlo malého taniera, teda radšej si ísť dať dupľu, ako si nabrať všetko na jednu porciu.

Gril - ryby
Gril - ryby Foto: Shutterstock.com
 

Hanáková naznačila, že pri naberaní zo švédskych stolov by sme si mali uvedomiť, čo je pre náš organizmus vhodné a čo nie. "Na raňajky by sme si mali naložiť jedlo, z ktorého budeme mať viac makro živín, akými sú komplexné sacharidy. Teda ovocie, vláknina, môžeme si pridať aj vajíčka, tmavý chlieb alebo bielu bagetu," načrtla výživová poradkyňa.

Prečítajte si aj: Temné stránky all inclusive. Môže mať „hrozivé“ následky

Švédske stoly ponúkajú jedlá od výmyslu sveta a podľa Hanákovej je vhodné si vyberať podľa zaužívaného postupu. Napr. dezert jeme iba po obede a po večeri ho vynecháme.

"Večeriame ľahké mäso, ako napr. ryby so zeleninovým šalátom, poprípade si dáme nejaký syr. Ovocie je tiež vhodné, ak sme strávili cez deň na slnku a prírodný cukor si naše telo žiada. No rozhodne by sme nemali jesť ryžu alebo zemiaky," radí odborníčka.

A odpoveď na to, koľko a aký alkohol by sme mohli piť počas all inclusive dovolenky nájdete na videu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy