13. 08. 2019 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ak chcete schudnúť, raňajkujte týchto 13 potravín

Niektoré z nich vás nasýtia na poriadne dlho.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: stockcreations/shutterstock.com

Určite poznáte staré dobré príslovie: Raňajky zjedz sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi. A práve prvé spomínané jedlo dňa je základ príjmu vašej dennej dávky potravín.

Sami viete, že keď sa dobre naraňajkujete, podáte v práci lepší výkon a dlho na nich vydržíte. Nezabúdajte, že ak si na raňajky dáte tzv. zlé potraviny, po celý deň budete vymýšľať, čo by ste si zobli. Máme pre vás 13 potravín, ktoré vás zasýtia a vďaka nim sa vám podarí aj schudnúť.

Vajcia

Sú bohaté na bielkoviny a bolo preukázané, že zvyšujú nasýtenosť, znižujú príjem potravy neskôr v priebehu dňa a majú tak priaznivý vplyv na chudnutie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com
 

Pšeničné klíčky

Sú bohaté na vlákninu a výskum ukázal, že vláknina z obilnín znižuje chuť do jedla a zvyšuje riziko chudnutia. Dôležité je tiež, že udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi.

Jogurt

Je to potravina bohatá na bielkoviny, ktorá súvisí aj so znížením hladu a príjmom jedál.

Smoothie

Je to jednoduchý spôsob, ako zvýšiť príjem vlákniny a bielkovín, znížiť hlad a schudnúť. Dajte si pozor, aby ste doň nepridali priveľa kalórií.

Bobuľové ovocie

Bobule sú bohaté na živiny a vlákninu. Štúdie preukázali, že konzumácia takéhoto ovocia môže pomôcť znížiť príjem kalórií pri chudnutí. Nezabudnite, že majú v sebe aj veľa antioxidantov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Bojsha/shutterstock.com
 

Grapefruit

Je to nízko kalorické citrusové ovocie, bohaté na vodu a vlákninu. Štúdie ukázali, že pomáha pri procese chudnutia a čerstvý grapefruit je vynikajúcim doplnkom k smoothies a ovocným šalátom.

Káva

Tento čierny mok zrýchľuje metabolizmus a spaľovanie tukov. Dlhodobá spotreba kávy pomáha regulovať hmotnosť. Dávajte však pozor, aby ste to nepreháňali s cukrom a mliekom, ktoré si do nej dávate.

Kivi

Kivi je ďalšie ovocie bohaté na vlákninu. Zároveň nižuje chuť do jedla a urýchľuje chudnutie. Toto zelené ovocie tiež pôsobí ako prírodné preháňadlo. Je bohaté aj na vitamín C.

Zelený čaj

Zelený čaj a jeho zložky pomáhajú spaľovať tuky a kalórie, čo pomáha pri chudnutí. Existuje niekoľko spôsobov, ako si vychutnať zelený čaj - môžete k nemu pritlačiť citrón, med, zázvor, mätu. Je to len na vás, ako sa rozhodnete.

Semená chia

Drobné, ale silné semená chia sú skvelým doplnkom raňajok. Sú bohaté na vlákninu a bielkoviny. Môžete si ich dať čaju, k ovseným vločkám, smoothies. Štúdie ukázali, že pridanie chia semienok do raňajkových jedál pomáha schudnúť.

Ovsené vločky

Sú nízkokalorické raňajky bohaté na vlákninu a bielkoviny. Dve zložky, ktoré ovplyvňujú reguláciu chuti do jedla a reguláciu hmotnosti. Do ovsených vločiek môžete pridať bobule, banány, med, či iné ovocie, aby boli ešte chutnejšie.

Ovsené vločky
Ovsené vločky Foto: shuterstock.com
 

Ľanové semená

Sú bohaté na rozpustné vlákna, ktoré zvyšujú pocit sýtosti a znižujú chuť do jedla. Tieto semená môžete posypať obilninami, použiť na zahusťovanie smoothies alebo ich zmiešať s vodou na zvýšenie príjmu vlákniny.

Orechy

Okrem vlákniny sú bohaté na bielkoviny a zdravé tuky. Výskum ukázal, že pridanie orechov do vášho jedla vám pomôže schudnúť. Mali by ste tiež pamätať na to, že majú vysoký obsah kalórií, preto obmedzte denný príjem na 20 až 30 gramov, radí portál zadovoljna.hr.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy