14. 08. 2019 13:23 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ak sa s partnerom nehádate, váš vzťah je mŕtvy

Odborníci tiež vysvetlili, prečo sa po hádke radi zmierujeme.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tatiana Chekryzhova/shutterstock.com

Možno ste aj vy zažili situáciu, že ste sa pohádali pre nič, za nič. Hovorí sa, že ľudia sa hádajú pre blbosti a vážne veci riešia. V tomto kontexte vám možno príde paradoxné, že hádky, ktoré nie sú sprevádzané psychickým alebo fyzickým násilím, partnerským vzťahom skôr prospievajú. Ako hovoria odborníci, hádky sú korením života.

Tím psychológov z mexickej University of Monterrey zverejnil v časopise Psychology and Science zaujímavý výskum, z ktorého vyplýva, že bez hádok je manželský alebo partnerský život de facto "mŕtvy".

TIP: Odborník na vzťahy radí: Toto slovo ukončí všetky hádky

"Komunikácia je základom dobrého partnerstva. Väčšina partnerov spolu po nejakej, dlhšie alebo kratšie, dobe prestáva hovoriť. Tak vzniká mnoho vyhorených vzťahov ľudí, ktorí spolu zostávajú len kvôli rodine a deťom. Náš výskum ukázal, že vzťahy, kde sa manželia dohadujú alebo dokonca hádajú, sú živé vzťahy, založené na komunikácii. Samozrejme hádkami nemyslíme násilie alebo psychický teror. Ide jednoducho o podpichovanie sa kvôli drobnostiam bežného denného života, " tvrdí šéf výskumu Alejandro Sanchez.

Nedostatok komunikácie - zabijak vzťahu

Samozrejme, aj tu existujú výnimku. Sociológovia sa však zhodujú, že zabijakom vzťahov v 21. storočí je nedostatok komunikácie. V čase sociálnych sietí nie je nič nezvyčajné, že vidíte pár na večery v luxusnej reštaurácii, ktorý si neužíva jedlo a spoločnosť jeden druhého, ale obaja sledujú displej na mobile.

Možno si poviete, že je to „nešvár" mladých, ale to už dávno nie je pravda. Skôr naopak. Je alarmujúce, že na mobile je závislých stále viac a viac ľudí.

Ale asi sa tiež nedá povedať, že keď sa každý deň hádate a „lietajú" riady, je to ideálny spôsob komunikácie vo vzťahu. Tu je však ist jedná vec - záujem o toho druhého určite nechýba.

Krásne zmierovanie sa

Áno, aj na starej pravde, že po hádke prichádza zmierenia, niečo je.  "Väčšina ľudí, keď vyventiluje zlosť v hádke, začne túžiť po nežnostiach. Takže by sa dalo povedať, že občasné domáce podpichovania a hádky zlepšujú aj kvalitu sexuálneho života párov," tvrdí Sanchez.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: oneinchpunch/shutterstock.com
 

A vzhľadom k tomu, že druhým zabijakom vzťahu je dnes nedostatok sexu a intimity v dlhodobých vzťahoch, dalo by sa povedať, že poriadna hádka je niečo ako mana nebeská pre každé partnerstvo.

Nie je hádka ako hádka

Ak to rozmýšľate o to, že z chladničky zmizol posledný kúsok koláča, váš partner nezložil na toaletnú dosku WC alebo že na dovolenku nechcete ísť po niekoľkýkrát na to isté miesto.

Toto , je to bežné podpichovanie. Práve ono by malo byť korením vzťahu, po ktorom sa nič vážne neudeje. Horšie však je, keď hádky prerastú do agresie alebo do vlečúcich sporov. Vtedy sa funkcia hádky, ako „lepidla vzťahu", vytráca.

Aj pohádať sa treba vedieť

Podľa Sancheza je zaujímavé, že ľudia pochádzajúci z rodín, kde nebolo veľké citové puto, v detstve im nevenovali dostatočnú pozornosť, nemali možnosť prejaviť sa, povedať si na veci svoj názor, sa často hádať nevedia.

Prečítajte si aj: Týchto šesť viet pri hádke nesmiete vysloviť

„Teda hádať s ľahkosťou, ktorá vzťahu pomôže, nie ho udusí. Títo ľudia pri hádkach najčastejšie tvrdohlavo mlčia alebo odchádzajú so slovami, že hádky sú pre tupca a oni sú nad vecou. Zatiaľ čo ľudia z rodín, kde sa komunikovalo, jeden sa zaujímal o druhého a členovia rodiny si spolu rozprávali, nemajú s hádkami problém. Hádky, ktoré sú v každom partnerstve bežne, berú ako samozrejmosť, "cituje portal novinky.cz psychológa Sancheza.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy