14. 08. 2019 11:39 | HONOLULU/kc

Tajomstvo najznámejšieho parfumu staroveku je odhalené. Takto zrejme voňala aj Kleopatra

Vedci ho označili za Channel č. 5 staroveku, Kleopatra podľa nich používala voňavku s rovnakým základom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Dmytro Buianskyi

Archeológovia v spolupráci s odborníkmi na voňavky namiešali parfum, ktorý mohla používať kráľovná Kleopatra - jedna z najznámejších žien staroveku. Legenda hovorí, že keď Kleopatra išla navštíviť svojho milenca Marca Antonia v meste Tarsus, nechala napustiť plachty na svojej lodi parfumom, aby bol cítiť dlho pred tým, než vplávali do prístavu.

Recept na parfum je výsledkom 10 rokov trvajúceho výskumu archeológov z Havajskej univerzity. Píše o tom portál smithsonianmag.com. Všetko sa začalo, keď v meste Tall ak-Timai, ktoré ležalo v delte Nílu, objavili pozostatky výrobne parfumov z obdobia, kedy žila Kleopatra (69 - 30 pred Kr.). Z tejto oblasti pochádzajú dva najznámejšie parfumy starého sveta.

Pri vykopávkach objavili flakóny s pozostatkami ingrediencií. Zistili, že základom vtedajších parfumov bola myrha, kardamón, olivový olej a škorica. Výsledný parfum má lepkavejšiu konzistenciu ako väčšina tých súčasných a má silnú korenistú vôňu. Vedci ho označili za Channel č. 5 staroveku, Kleopatra podľa nich používala voňavku s rovnakým základom, zrejme však bola upravená na mieru.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy