16. 08. 2019 12:40 | MARTIN/TASR

Unikátna operácia v Martine: Operovali tehotnú, ktorá mala vrastenú placentu do maternice

Narodilo sa jej krásne dievčatko.

Bábätko na neonatologickom oddelení po unikátnej operácii tehotnej pacientky s vrastenou placentou do maternice.
Bábätko na neonatologickom oddelení po unikátnej operácii tehotnej pacientky s vrastenou placentou do maternice. Foto: TASR

Unikátny chirurgický zákrok vykonali tento týždeň lekári z Univerzitnej nemocnice v Martine. Operovali tehotnú pacientku s vrastenou placentou do maternice.

Mladá žena sa cez cisársky rez stala následne mamou dievčatka. "V podmienkach slovenského zdravotníctva ide o veľmi špecifický zákrok, ktorý u nás nie je vykonávaný," skonštatoval prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky martinskej nemocnice Pavol Žúbor.

 

Lekári gynekologicko-pôrodníckej kliniky sa o pacientku starali od 27. týždňa jej tehotnosti, keď jej diagnostikovali inváziu placenty do steny maternice. Zákrok vykonali lekári rádiologickej kliniky a gynekologicko-pôrodníckej kliniky v 36. týždni tehotenstva pacientky.

"Našou úlohou bolo v prvom rade zaniesť balónikové katétre do oblasti panvových tepien, ktoré sa počas pôrodu po vybratí dieťatka z maternice nafúknu. Po čase sa zastaví alebo zredukuje prietok v panvových tepnách a tepnách maternice, čo umožňuje kolegovi gynekológovi - operatérovi výrazne komfortnejšie, s menšími krvnými stratami dokončiť operáciu a vykonať zošitie maternice," ozrejmil prednosta rádiologickej kliniky Kamil Zeleňák.

Po ukončení pôrodu je podľa neho pacientka opäť prevezená na rádiologickú kliniku, aby jej tam uzatvorili maternicové tepny.

Prednostovia gynekologicko-pôrodníckej kliniky Pavol Žúbor (vľavo) a rádiologickej kliniky Kamil Zeleňák.
Prednostovia gynekologicko-pôrodníckej kliniky Pavol Žúbor (vľavo) a rádiologickej kliniky Kamil Zeleňák. Foto: TASR
 

Podľa aktuálnych štatistík pri jednom z 500 alebo 550 pôrodov placenta vrastá do maternice a pacientka má pri pôrode obrovské krvné straty. Môže dôjsť k tomu, že krvácanie je také masívne, že gynekológ - operatér musí maternicu odstrániť, aby pacientke zachránil život.

"Vcestnú placentu sme dokázali odhaliť, ale na poruchu invázie placenty do svaloviny maternice sa v mnohých prípadoch nemyslelo a nevedeli sme na to prísť. Dnes už týmto prípadom venujeme oveľa väčšiu pozornosť a v prípade akejkoľvek suspície a pri najmenšom podozrení sa snažíme centralizovať pacientky a pri perinatologických analýzach informujeme všetkých primárov alebo prednostov kliník o tom, aby takéto pacientky posielali do centier, ktoré im pomôžu a zachránia im maternicu," priblížil Žúbor.

Tým, že lekári zachránia pacientke maternicu, podľa neho získajú pre ňu tri benefity. "Ten prvoradý a najväčší je zachránenie a umožnenie ďalšieho tehotenstva. Druhým je prevencia dôsledkov straty maternice, ak my operačne odstránime v mladom veku maternicu, že v neskoršom období dôjde k prepadnutiu pošvového pahýľa, pošvovej steny. Dôležitou vecou je aj vnímanie človeka ako seba samého, čo má psychologický dosah," dodal.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy