22. 08. 2019 14:04 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

S kým by sa dievčatá rady rozprávali viac o sexe? Mama to nie je

Odborníčka radí, že mladé dievčatá by mali rodičia pripravovať postupne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: crazystocker/shutterstock.com

Ak ste rodičia tínedžerky alebo mladej ženy, možno už ste rozmýšľali o tom, ako sa s ňou porozprávate o sexe. Pre vás to možno bude najťažšia polhodinka v živote, pre ňu asi najdôležitejšia. Zvyčajne ju však absolvujú maminy.

Ale vedci zistili, že väčšina mladých žien ľutuje, že s nimi nepreberali oteckovia tému sexu častejšie. Z prieskumu, ktorý zverejnili média, vyplynulo, že dievčatám by prospelo porozprávať sa o týchto veciach aj s oteckami.

Už skoršie štúdie preukázali, že ak sa dievčatá otvorene bavia s otcami, a to bez ohľadu na tému, správajú sa v živote zodpovednejšie: pohlavný život začínajú neskôr a sú menej promiskuitné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: fizkes/shutterstock.com
 

Na to, aký vplyv mali oteckovia na ich sexuálnu vzdelanie, sa pýtali vedci asi 250 dievčat vo veku od 19 do 21 rokov. Ich odpovede boli veľmi podobné - len minimálne. A mnoho mladých žien, z ktorých väčšina už bola sexuálne aktívna, si prialo, aby s nimi otcovia o sexe hovorili viac.

A to vedcov prekvapilo. Domnievali sa, že sa zrejme chcú dozvedieť viac o veciach, ktoré vedia len chlapci. Napr. ako s nimi čo najlepšie komunikovať a ako vnímajú sexualitu.

"Mali pocit, že keby si dokázali viac o sexe pohovoriť s otcami, vedeli by lepšie hovoriť aj s potenciálnymi sexuálnymi partnermi. A chcú tiež vedieť, ako o sexe s partnermi vyjednávať, " tvrdí autorka výskumu Katherine Hutchinsonová.

TIP: Tínedžeri, týmto najväčším mýtom o sexe nikdy neverte

A čo vedci rodičom radia? Autorka výskumu je osobne odporkyňa, aby rodičia s potomkami hovorili cielene o sexe. Je presvedčená, že by ich mali s témou sexuality zoznamovať postupne.

Ale oteckovia by im mohli pomôcť s riešením niektorých otázok ako napr.: Ako slušne povedať chalanovi, že s ním nechcem spať alebo že s ním ešte nechcem spať resp. chcem, ale mal by použiť ochranu, cituje portál doma.nova.cz výsledky výskumu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy