27. 08. 2019 15:27 | BRNO/kc

Zázrak v Brne: Lekári priviedli na svet dieťa, ktorého matka je už mesiace mozgovo mŕtva

Tehotná 27-ročná Eva bola iba v 16. týždni tehotenstva, keď ju postihla mozgová príhoda.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Zetar Infinity

Lekárom z Fakultnej nemocnici Brno sa podarilo niečo, čo hraničí so zázrakom. Takmer tri mesiace dokázali udržať životné funkcie ženy s mozgovou smrťou, vďaka čomu mohli na svet priviesť jej dieťa. Dievčatko vážilo 2,1 kilogramu a od pondelka už je so svojím otcom.

"Brnenská medicína sa opäť stáva svetovou a lekári FN Brno zažili ďalší zázrak, ktorý na svete nemá obdoby," uviedol pre portál ČT24 Pavel Žára, hovorca nemocnice.

Tehotná 27-ročná Eva bola iba v 16. týždni tehotenstva, keď ju postihla mozgová príhoda. Praskla jej cievna malformácia, ktorá spôsobila krvácanie do mozgu - čoho výsledkom bola mozgová smrť. Lekárom sa však podarilo udržať dieťa nažive, až pokiaľ nebolo dostatočne vyvinuté na to, aby prežilo pôrod. Prišlo na svet cisárskym rezom počas minulého týždňa. .

Arteriovenózna malformácia mozgu je ochorenie, pri ktorom v cievnom systéme mozgu chýbajú drobné kapiláry, a krv tak prúdi z tepien priamo do žíl, ktoré však nedokážu odolať veľkému tlaku a často dochádza k ich prasknutiu a vzniká krvácanie do mozgu.

Smutný príbeh s čiastočne šťastným koncom

Policajt Vojtech Votava, otec dieťaťa, svoj príbeh vyrozprával pred dvomi mesiacmi. Jeho kolegovia mu pomohli zorganizovať finančnú zbierku.

„S Evičkou sme sa zoznámili na strednej škole. Začali sme spolu chodiť a po piatich rokoch vzťahu sme sa v roku 2014 zobrali. Prvé tehotenstvo prišlo po dvoch rokoch od svadby. Počas tehotenstva Evička dostala epileptický záchvat. Podstúpila niekoľko vyšetrení, pri ktorých jej zistili arteriovenóznu malformáciu mozgu," opísal Vojtech začiatok svojho trápenia.

Prvé tehotenstvo sa úspešne skončilo pôrodom syna Mateja, lenže pre Evu to bol iba začiatok dlhého procesu liečby. Podstúpila radiačnú terapiu a začala brať lieky na epilepsiu. Po dvoch rokoch jej lekári povedali, že môže opäť otehotnieť. Pred mesiacom sa ale všetko zmenilo. Vojtech sa skoro ráno vracal z nočnej služby a tehotnú Evu našiel ležať v bezvedomí na zemi. Stál nad ňou malý Matej a úpenlivo plakal.

Muž nespanikáril, presne vedel, ako má postupovať. Manželku stabilizoval a zavolal záchranku. Aj napriek rýchlemu prevozu sa jej stav ešte v sanitke výrazne zhoršil, nasledoval letecký transport do nemocnice v Brne. Na druhý deň sa Vojtech dozvedel najkrutejšiu správu: „Evičke praskla malformácia a spôsobila masívne krvácanie do mozgu. Už počas prevozu do nemocnice bola v podstate mozgovo mŕtva - nie je a nebolo jej pomoci!" vysvetlil Vojtech.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy