06. 09. 2019 09:10 | KOTHAPETE/Hindustan Times

Babička (74) porodila dvojčatá. Otehotnela po umelom oplodnení

Deti priviedla na svet cisárskym rezom.

Erramatti Mangayamma porodila vo veku 74 rokov dvojčatá.
Erramatti Mangayamma porodila vo veku 74 rokov dvojčatá. Foto: Profimedia.sk

Matka a zároveň babička. V Indii porodila pravdepodobne najstaršia žena na svete. Po umelom oplodnení priviedla 74-ročná Erramatti Mangayamma cisárskym rezom na svet dvojčatá. Prekonala tak ďalšiu Indku Daljinder Kaur, ktorá sa stala matkou v roku 2016 a mala 70 rokov, informuje hindustantimes.com.

„Operácia prebehla hladko. Matka aj deti sú zdravé a nemajú žiadne komplikácie. Avšak matku sme prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti, aby sa dala do poriadku zo stresu, ktorý mala za posledných niekoľko hodín," uviedol riaditeľ Ahalya Hospital v Kothapete Sanakayyala Umashankar. Zároveň dodal, že ide o zriedkavý prípad a uviedol, že Mangayamma nemala problémy s počatím a pôrodom aj v jej veku, pretože nemala žiadne zdravotné komplikácie, ako je cukrovka a hypertenzia.

„Nemyslím si, že v období po pôrode bude mať nejaké závažné zdravotné problémy. Nemôže však dojčiť. Ale žiadne obavy. Môžeme deti kŕmiť mliekom získaným z mliečnej banky," dodal.

Erramatti Mangayamma s manželom
Erramatti Mangayamma s manželom Foto: Profimedia.sk
 

Mangayamma a jej manžel Raja Rao sa vzali 22. marca 1962 a za posledných 57 rokov boli bezdetní. „Vo svojich pokusoch otehotnieť nemohla uspieť ani po návšteve niekoľkých nemocníc. Aj keď pred takmer 25 rokmi dosiahla menopauzu, mala silnú túžbu stať sa matkou," povedal Umashankar.

Minulý rok sa dozvedela, že žena v jej susedstve otehotnela vo veku 55 rokov prostredníctvom oplodnenia in vitro (IVF). Preto sa rozhodla vyskúšať túto metódu aj ona. „Boli sme prekvapení jej vôľou. Vykonali sme všetky lekárske testy a zistili sme, že je zdravotne spôsobilá na počatie prostredníctvom IVF," zhodnotil riaditeľ.

Pretože Mangayamma už prekonala menopauzu, nemala šancu produkovať vajíčka. „Skúsili sme to teda s vajíčkom získaným od iného darcu a oplodnili ho spermiou jej manžela pomocou metódy IVF. Našťastie počala v samotnom prvom cykle, v januári bola tehotná," povedal Umashankar.

Odvtedy bola žena v nemocnici pod dohľadom lekárov, aby sa predišlo komplikáciám. „Jej zdravotný stav neustále sledovali kardiológovia, pneumológovia, gynekológovia a odborníci na výživu. Normálny pôrod by vzhľadom na jej vek bol veľmi náročný, museli sme vykonať cisársky rez," uviedol riaditeľ nemocnice Sanakayyala Umashankar.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy