06. 09. 2019 09:00 | BRATISLAVA/PR ČLÁNOK

Hydratujte. Za dostatok tekutín sa vám poďakuje aj váš zrak

Prečítajte si, prečo aj oko potrebuje dostatočnú hydratáciu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: PR článok

Starať sa o hydratáciu tela, to je výzva, ktorú si väčšinou spojíme najmä so smädom, pleťou či celkovým fyzickým pohodlím. Nedostatočné množstvo tekutín však môže mať výrazný vplyv aj na zrak, o čom už vie iba málokto. Prečítajte si, prečo aj oko potrebuje dostatočnú hydratáciu.

Vypiť denne aspoň dva litre tekutín je normou, ktorú v súvislosti s dobrým zdravotným stavom pozná asi každý z nás. Voda tvorí viac ako dve tretiny ľudského tela, preto je "palivom" pre všetky naše bunky, tkanivá a orgány. Dehydratácia ich oberá o živiny a vitalitu, čím bunky ochabujú, ba dokonca až strácajú svoju životaschopnosť. Dehydratácia pritom nemusí nastať len v prípade, že nepijete dostatočné množstvo tekutín. Môže k nej dôjsť aj v prípade, že vaše telo vodu z nejakého dôvodu stráca - napríklad kvôli príjmu niektorých potravín (zvýšený príjem kofeínu), nadmernej záťaži (športové výkony) a poteniu (vysoké teploty pri horúcom počasí) alebo kvôli zdravotným komplikáciám (krátkodobá viróza či ochorenie ako cukrovka).

Ako sa prejavuje dehydratácia očí

Hoci nedostatok tekutín ako prvý spozorujeme ako suchý pocit v ústach či v horšom prípade ako bolesti hlavy, málokedy nám napadne, že môže súvisieť aj s našimi očami. Pri nich sa dehydratácia prejavuje suchom v očiach, resp. nedostatkom produkovaných sĺz.

Takýto stav oka môže postupne prerásť nielen do stavu nepohodlia, akým sú pocity rezania či pálenia, ale aj do vážnejších problémov. Dehydrované očné tkanivá sú veľmi krehké a náchylné na poškodenie oveľa viac ako v stave dobrej hydratácie.

Aj rohovka je napnutá a mimoriadne citlivá na mechanické poškodenie. To je nebezpečné najmä preto, že pri nedostatku sĺz nie je naše oko schopné jednoducho si poradiť s nečistotami. Pri dostatočnej hydratácii ich slzy poľahky vyplavia z oka, no suché oči sa môžu nečistotami ľahko podráždiť.

Ďalším problémom je zahmlené videnie spôsobené nedostatočným prevlhčovaním rohovky. Sietnica je vtedy vystavená svetelným podmienkam, ktoré sú pre ňu mimoriadne namáhavé, a naše oko sa tým nadmieru vyčerpáva.

Voda pre správne fungovanie očí

Na to, aby ste svoj zrak chránili pred dehydratáciou, stačí pomerne málo, a to obyčajná čistá voda. Ak budete piť dostatok tekutín, čo pri dospelej osobe znamená dva až tri litre vody denne, je to najlepšia forma prevencie.

Ak ste však vystavení väčšej záťaži, napríklad v horúčavách, pri športových výkonoch, namáhavej manuálnej práci alebo prekonávate zdravotné problémy, ktoré váš organizmus pripravujú o tekutiny, posilnite hydratáciu očí aj inak ako len dostatočným príjmom vody. Suchým očiam môžete predísť tzv. umelými slzami v podobe kvapiek. Ich pomoc je neoceniteľná aj v zime, kedy vám pomôžu chrániť oči pred vonkajším mrazom a suchom v interiéri počas vykurovacej sezóny. S vhodným výberom vám poradia v každej lekárni, kde ich kúpite aj bez lekárskeho predpisu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy