24. 09. 2019 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Vintage alebo retro? Zorientujte sa v štýloch interiérového dizajnu

Možno si vyberiete ten, ktorý najlepšie odráža vašu osobnosť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: iStock/Katarzyna Bialasiewicz

V stručnom prehľade nájdete hlavné znaky populárnych dizajnových štýlov pre bývanie a možno si vyberiete ten, ktorý najlepšie odráža vašu osobnosť.

Moderný štýl

Najviac rozšírený je moderný štýl. Ten má prevažne čisté a jednoduché línie a neutrálne farby ako základ. Materiály sú prírodné, ale aj umelé a častá je kombinácia kovu a skla. Interiér dotvárajú textílie a obrazy, ale zaujímavý detail dokážu vniesť aj moderné tapety.

Minimalizmus

V minimalizme sú prehľadnosť a čisté línie dovedené takmer do dokonalosti. Výraznou súčasťou dizajnu sú steny a podlahy v neutrálnych farbách. Nábytok je často „skrytý" - zabudované skrine tvoria akoby súčasť steny. Priestor má jednu dominantu (obraz, zaujímavý kus nábytku alebo lampu), ktorú oceníme tým viac, že našu pozornosť nič iné nerozptyľuje.

Ilustračná snímka. (Zdroj: iStock/Katarzyna Bialasiewicz/antagonist74, Unsplash/Alyssa Strohmann)
Ilustračná snímka. (Zdroj: iStock/Katarzyna Bialasiewicz/antagonist74, Unsplash/Alyssa Strohmann)
 

Bohémsky štýl

Jeho úplným opakom je bohémsky štýl, skrátene boho alebo boho chic. Ten sa dá označiť za organizovaný chaos. Hýri farbami, vzormi, ornamentmi a textúrami. Dôležité je mať na stene mandalu namiesto TV a množstvo textílií v pestrých farbách. A tiež veľa rastlín. Atmosféru dotvárajú svietniky a marocké lampáše.

Rustikálny štýl

Ak máte radi pohodlie a teplo domova, je tu pre vás vidiecky či rustikálny štýl. Je symbolom rodinného života a tradícií. Poznávacím znamením sú drevené trámy, masívny nábytok a tiež krb, ktorý dotvára príjemnú atmosféru. Srdcom domova je priestranná kuchyňa. Taniere, misky, hrnčeky alebo aj panvice sú tu vystavené na otvorených policiach a pôsobia tak zároveň ako dekorácia.

Škandinávsky štýl

Na miestnych tradíciách je založený aj u nás obľúbený škandinávsky štýl (známy tiež ako nordic alebop scandi). Tiež používa prírodné materiály, odlišná je ale farebnosť a detaily. Kým rustikálny je viac-menej v hnedých tónoch, celkové vyznenie škandinávskeho interiéru je skôr čierno - biele, doplnené sivými tónmi a prírodnou farbou dreva. Okrem nábytku v typickom severskom dizajne je prítomné množstvo textílií - hlavne vankúše a hrejivé deky pre dlhé zimné večery. A nezabudnite na lampy, sviečky a lampáše.

Ilustračná snímka. (Zdroj: iStock/Katarzyna Bialasiewicz 2x, Neziha Kali Ertugrul)
Ilustračná snímka. (Zdroj: iStock/Katarzyna Bialasiewicz 2x, Neziha Kali Ertugrul)
 

Provensálsky štýl

Z trochu iného „súdka" tradičných dizajnov je jemný a romantický provensálsky štýl. Svetlý, vzdušný, ale aj trochu nostalgický, vystihuje idylickú atmosféru francúzskeho vidieka. Farby sú jemné a tlmené, akoby vyblednuté od slnka. Pre tento štýl sú charakteristické jemné kvetinové vzory a hlavne motív levandule. A pravdaže netreba zabudnúť ani na neodmysliteľnú patinu.

Retro

Pre tých, čo majú radi nostalgiu a časom overenú kvalitu, je tu výrazné a originálne retro. Typické sú hlavne spotrebiče s oblými tvarmi a chrómovými prvkami a tiež ikonické retro kreslá. Farby sú výrazné - červená a oranžová, ale aj tyrkysová či maslovo biela. Nájdeme tu kombinácie syntetických materiálov s prírodnými a zaujímavé textúry.

Vintage

Ďalším obľúbeným „historickým" štýlom je vintage. Netreba si ho mýliť s retrom, aj keď majú spoločné prvky. Vintage siaha ďalej do minulosti, je jemnejší, zdobenejší a romantickejší. Farby sú tlmené a akoby časom vyblednuté. Prvky majú svoju históriu, ale vďaka materiálom a kvalitnému vyhotoveniu získavajú časom na zaujímavosti. Povrchy sú prirodzene alebo umelo narušené, aby vytvorili dojem dlhodobého používania. Jednotlivé kusy nábytku by mali vyzerať ako hodnotné rodinné dedičstvo.

Ilustračná snímka. (Zdroj: iStock/FollowTheFlow, tarczas, yanyong)
Ilustračná snímka. (Zdroj: iStock/FollowTheFlow, tarczas, yanyong)
 

Industriálny štýl

Opakom je trochu surovejší industriálny štýl. Keďže pôvodne vznikali industriálne byty v starých opustených fabrikách, medzi charakteristické prvky patria vysoké stropy, veľké delené okná, betónové povrchy, tehlové steny a tiež odkrytá kovová konštrukcia a potrubia. Tu si nemusíte lámať hlavu s ukrývaním káblov. Obnažené žiarovky a priznaná elektroinštalácia dodajú priestoru charakter.

Našli ste svoju srdcovku? Ak sa neviete rozhodnúť, kľudne skombinujte aj dva obľúbené štýly pre originálny výsledok. Pozrite si veľkú fotogalériu inšpiratívnych interiérov kategorizovaných podľa dizajnového štýlu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy