28. 09. 2019 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prielom v diagnostike rakoviny pankreasu: Tichého zabijaka budeme vedieť odhaliť oveľa skôr

Na rade sú teraz klinické testy, ktoré by mali skvelé výsledky potvrdiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Sjstudio6/shutterstock.com

Britskí vedci hlásia veľký prielom v liečbe rakoviny pankreasu. Vyvinuli test, ktorý z moču odhalí začínajúcu rakovinu oveľa skôr, než súčasné testy. Tie ju zachytia väčšinou až vtedy, keď choroba prepukne naplno a na liečbu je už neskoro. Rakovina pankreasu má vysokú úmrtnosť, len päť percent pacientov prežije päť rokov po diagnostikovaní. Nový test to môže výrazne zmeniť.

O rakovine pankreasu sa hovorí ako o tichom zabijakovi. V tele sa pomaly rozvíja niekoľko rokov, než choroba prepukne naplno. A to už je častokrát neskoro. Štvrtina pacientov zomrie do mesiaca po tom, čo im nádor diagnostikujú.

Prečítajte si aj: Pani Elena ako jedna z mála ľudí prekonala rakovinu pankreasu

Test vyvinuli lekári z londýnskej Queen Mary University. Prvé skúšky ukázali, že má až 90-percentnú presnosť diagnostiky. Podľa vedcov by sa teraz mohlo piatich rokov od diagnózy dožívať až 60 percent pacientov. Test nie je vôbec bolestivý, nakoľko lekári zistia hroziace nebezpečenstvo z vyšetrenia moču.

Charitatívna organizácia zaoberajúce sa touto rakovinou, ktorú oslovil denník Daily Mail, označila nový objav za "zúfalo potrebný prielom". Vedúci výskumného tímu Tatjana Crnogorac-Jurcevicová na ňom pracovala desať rokov.

"Táto rakovina rastie desať rokov aj dlhšie, takže je tu veľký priestor, kedy môže byť včas odhalená. V dnešne dobe ju zistíme až v čase, keď už je rozvinutá do neskorého štádia," povedala profesorka Crnogorac-Jurcevicová denníku.

Prežiť by mohlo až 60 percent pacientov

 Ak by ju lekári dokázali odhaliť, keď je ešte operabilná a nádory sú malé a nerozšírené do ďalších orgánov, malo by to obrovský vplyv na to, akú nádej na prežitie budú pacienti mať.

„Keby sme dokázali odstrániť centimetrové a menšie nádory, päť rokov po diagnostikovaní by mohlo žiť ešte 60 percent pacientov," dodala doktorka.

Test meria proteíny LYVE1, TFF1 a REG1B v moči. Novú metódu teraz čakajú klinické testy, ktoré majú trvať štyri roky. Ak preukážu podobnú úspešnosť ako prvé skúšky, mohli by ho lekári okamžite začať používať, píše portál tn.cz.

Rakovina pankreasu sa prejavuje hlavne bolesťou brucha a chrbta, nevoľnosťou, stratou hmotnosťou, stratou chuti do jedla, hnačkou, zafarbenou stolicou a močom. Pacienti sú malátni, majú žltačku, všetko ich svrbí a majú zvýšenú hladinu cukru.

Tejto chorobe podľahli napríklad zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs, herec Patrick Schwayze či operný spevák Luciano Pavarotti.

Nedávno na ňu zomrel aj spevák skupiny Hex Peter „Ďuďo" Dudák.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy