30. 09. 2019 06:00 | BRATISLAVA/zg

Zaujíma vás, koľko stojí tento rok stužková? Tu je výpočet

Študenti by si na ňu mali šetriť od prvého ročníka.

Stužková
Stužková Foto: Internet

Stužková. Ples dospelosti, na ktorý sa maturanti tešia už od prvého ročníka strednej školy. Možno ani oni tak nie ako ich rodičia. No pri organizovaní tejto slávnosti treba myslieť na to, že rodičia musia hlbšie siahnuť do peňaženky.

Odborníčka na financie Daniela Mešková má pre vás pár rád, ako to zvládnuť bez bolesti. Tvrdí, že je dôležité pripraviť sa na ňu v dostatočnom predstihu. „Náklady na stužkovú môžeme rozdeliť do dvoch skupín: na školské, spojené s organizáciou slávnostného večera, a rodinné, spojené s oblečením a vizážou maturanta a rodičov," vysvetlila.

Na školské náklady sa rodičia žiakov spoločne skladajú rovnakým finančným podielom, pričom suma výrazne závisí od regiónu. Zatiaľ čo na Orave sa môže pohybovať okolo 200 - 250 eur na žiaka, v Bratislave sa môže vyšplhať aj na 300 eur.

Na triedu treba orientačne počítať s počtom hostí 150, rozmenené na drobné - 30 stredoškolákov v triede, rodičia, partneri a profesori.

Podľa Meškovej existujú dve možnosti, ako pripraviť stužkovú slávnosť. "Prvou je, že žiaci môžu využiť služby eventovej agentúry, ktorá sa postará o menu, čašníkov, výzdobu sály aj stolov, niekedy môže zahŕňať aj dídžeja. Suma za túto agentúrnu službu sa pohybuje poväčšine okolo 3 500 až 4 000 eur so všetkými nákladmi. Druhou je, že si všetko zorganizujú študenti sami, potrebujú však v triede pár spolužiakov, ktorí si organizáciu zoberú na starosti," zastáva názor odborníčka na financie.

Náklady na stužkovú.
Náklady na stužkovú. Foto: TVNOVINY.sk
 

Ak mal v prvom ročníku niekto ekonomicky šikovného spolužiaka, ten zariadil, že sa študenti na stužkovú pripravovali postupne. Napr. niekto začne vyberať stálu sumu, Mešková radí založiť si tzv. stužkový študentský účet. Existujú dve možnosti sporenia - rodičia alebo budúci maturanti si naň posielajú peniaze sami. Treba sa opýtať vo vašej banke, aká je možno sporenia - mesačne, polročne alebo ročne.

"K študentskému účtu je možné zriadiť aj sporenie s päť-percentným zhodnotením. Sporenie k študentskému účtu v domácej mene si môže zriadiť každý študent vo veku od 15 do 26 rokov. Na zriadenie sporenia je potrebná mesačná suma minimálne 10 eur a maximálne 30 eur. Sporiť sa dá 12, 18 alebo 24 mesiacov. K jednému študentskému účtu je dokonca možné zriadiť až tri sporenia. Po troch rokoch sporenia vložia študenti zhodnotené úspory do spoločnej triednej kasy," vysvetľuje poradkyňa.

Rodinný rozpočet a výdavky

Rodinné výdavky pre maturanta a rodičov na oblečenie a vizáž nie sú nízke. „Stužková na dlh nie je ideálne riešenie. Nezadlžujte sa, radšej si šetrite. Na tieto mimoriadne výdavky si začnite vytvárať niekoľko mesiacov dopredu finančnú rezervu odkladaním minimálne 10 % z príjmu," odporúča poradkyňa.

V prípade, že nemáte našetrené, skúste kreatívne vyčarovať, čo šatník dal, využite výpredaje. Ak ste rozhodnutí si požičať, vyberte si najnižšiu sumu, akú potrebujete.

Podľa Meškovej najrýchlejší a najlacnejší úver je povolené prečerpanie na vlastnom účte. Ak dodržíte podmienky z banky, väčšinou nezaplatíte nič navyše. Ďalšou z možností môže byť aj kreditná karta. Tá slúži na chvíľkové vykrytie chýbajúcich peňazí.

Stužková (ilustračné foto)
Stužková (ilustračné foto) Foto: TV Markíza
 

"Aj tu funguje bezúročné obdobie, keď sa neplatí za požičané peniaze úrok. Peniaze však treba vrátiť ešte v bezúročnom období, ktoré býva pri kreditných kartách v priemere 50 dní. Pri povolenom prečerpaní i kreditnej karte teda treba dodržať bezúročné obdobie, inak hrozia pomerne vysoké úroky," upozorňuje odborníčka.

Šaty alebo oblek vám ešte poslúžia

Nie všetky financie, ktoré použijete na krytie nákladov na stužkovú, sú jednorazovou investíciou. Napríklad nový oblek maturantovi môže dobre slúžiť aj na maturitnej skúške, prijímačkách na vysokú školu či svadbu niekoho z rodiny. Rovnaké pravidlo platí aj pre otca maturanta. V prípade mamičiek to už také jednoduché nie je.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Vtmila/shutterstock.com
 

"Ale minimálne ešte raz by sa šaty zo stužkovej mohli dať použiť pri rodinnej oslave či podobne. To je na zvážení každej mladej slečny a rodinného rozpočtu. Ak chce rodina ušetriť a ženy sa aj tak chcú predviesť v luxusných šatách, je možnosť si ich požičať," dodala Mešková.

Výdavky na stužkovú.
Výdavky na stužkovú. Foto: TVNOVINY.sk
 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy