18. 10. 2019 10:05 | BRATISLAVA/rd

Až 95 percent detských výživ a doplnkov stravy má v sebe životohrozujúce ťažké kovy

Tie môžu poškodiť mozog bábätka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Ak ste si doteraz mysleli, že detská výživa je bezpečná, štúdia amerických vedcov vás vyvedie z omylu. Počas testovania 168 potravín pre bábätká zistili, že až v 95 percentách z nich sa nachádza viacero kovov. Píše CNN.

Konkrétne 94 percent obsahovalo olovo, 75 percent kadmium, arzén sa nachádzal v 73 percentách a 32 percent z celkového počtu malo v sebe ortuť.

Medzi výživami, ktoré obsahovali najväčší výskyt kovov, patria tie s obsahom ryže, mrkvy, sladkých zemiakov či ovocných štiav.

„Dokonca aj v zanedbateľných množstvách môžu tieto kovy zmeniť vývoj mozgu bábätka a narušiť jeho IQ," uvádza sa v stanovisku výskumníkov.

Medzi testovanými sa nachádzali produkty spoločností ako Beech-Nut, Earth's Best či Gerber. Jedna výživa v sebe skrývala všetky tieto štyri kovy, len deväť z celkového počtu neobsahovalo ani jeden kov.

Medzi najtoxickejšie patrili ryžové chlebíčky, ryžové cereálie pre dojčatá, sušienky na hryzkanie a ryžové sucháre.

"Tieto obľúbené doplnky stravy majú nielen vysoký obsah anorganického arzénu, jeho najtoxickejšej formy, ale v sebe majú všetky štyri toxické kovy," znie v správe.

Arzén je prirodzene sa vyskytujúci prvok v zemskej kôre a možno ho nájsť vo vzduchu, potrave, pôde a vo vode.

Vysoko toxická je anorganická forma arzénu, čo je arzén bez uhlíka a v kombinácii s inými prvkami. Ide napríklad o zlúčeniny s kyslíkom. V tomto prípade môže byť až smrteľný.

V porovnaní s inými obilninami ryža rýchlo absorbuje arzén z pôdy a vody. Koreňové plodiny ako mrkva či sladké zemiaky arzén získavajú taktiež z pôdy.

Ryžové cereálie pre dojčatá sa často používajú ako prvá pevná strava pre bábätká, pretože má jemnú chuť, dá sa ľahko konzumovať a obsahuje železo.

Namiesto nich autori štúdie odporučili dávať ovsené vločky či viaczrnné cereálie. Namiesto ryžových suchárov odporučili podávať zmrazený banán alebo chladenú uhorku. Namiesto ovocných štiav podľa nich pokojne postačí len voda a mlieko.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy