01. 11. 2019 07:00 | BRATISLAVA/zg

Ako by sme sa mali s deťmi rozprávať o smrti? Rozhodne nepoužívajte rozprávkovú metódu

Dieťa do piatich alebo šiestich rokov nevie rozlíšiť, čo je smrť alebo spánok.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: katarinag/shutterstock.com

Začiatok novembra je čas kedy všetci spomíname na najbližších, ktorí už nie sú medzi nami. Keď nás niekto opustí, každý to prežíva po svojom.

Dospelí sa vedia so smrťou zmieriť rozhodne lepšie, ako deti. Kedy je ten správny čas rozprávať sa s vašimi ratolesťami o smrti? Psychológ Robert Krause sa vám v ďalšom diele nášho seriálu pokúsi dať na to odpoveď.

TIP: Máte strach zo smrti? Psychológ presne pomenoval, čo vám ho naháňa

Debata o téme smrť sa nie vždy dobre počúva. Je to ťažká téma a zle sa nám o nej hovorí. Podľa Krauseho nie všetci ľudia o nej dokážu hovoriť. Každý z nás je vo svojom živote s ňou konfrontovaný, či už v rovine myšlienok alebo skúsenosti z blízkeho okolia.

"Je veľmi dôležité rozprávať sa s deťmi v predškolskom veku o smrti. Ak je konfrontované so smrťou niekoho blízkeho, tak tomu potrebuje rozumieť. Mali by ste sa o nej rozprávať, hlavne keď sa nás otvorene na ňu pýta. Častokrát rodičia využívajú jemnejšie slová - išiel do nebíčka alebo spinká. Toto nemá až taký blahodarný vplyv, dieťa tomu nerozumie a čaká. Čaká napríklad, že tatino vráti. Nemali by sme ísť do tzv. rozprávkovej formy," radí.

Psychológ upozorňuje, že dieťa do piatich alebo šiestich rokov nevie rozlíšiť, čo je smrť alebo spánok. Ideálny vek na túto tému je osem alebo deväť rokov.

A odpoveď na to, či by ste mali brávať deti na pohreb nájdete vo videu. Krause vám vysvetlí, prečo áno.

 

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy