04. 12. 2019 11:04 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP 10 potravín, ktoré by ste mali jesť i vyradiť z jedálnička počas menštruácie

Jedlá, ktoré majú priaznivý vplyv na fázy vašich dní.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Stepanek Photography/shutterstock.com

Určite ani jedna z vás nemá rada "ženské" dni, ktoré sa každý mesiac opakujú. Počas tohto týždňa ste podráždené, nevrlé, bolí vás hlava a dokáže vás hocičo vykoľajiť. Sprievodným javom je aj prejedanie. Tu by ste si mali dávať pozor!.

Počas vašich dní totiž strácate dôležité vitamíny a minerály a tieto straty musíte obnovovať. Dôležité je, aby ste jedli vyvážene podľa fáz menštruačného cyklu, v ktorom sa práve nachádzate.

Máme pre vás zoznam potravín, ktoré vám pomôžu udržiavať zdravú úroveň životne dôležitých prvkov. Okrem toho si tieto jedlá vedia poradiť aj s typickými menštruačnými kŕčmi, opuchmi, bolesťami hlavy, nevoľnosťou a únavou. Veľakrát za týmito problémami je nedostatok určitých látok.

Vhodné potraviny počas menštruácie

Brokolica

Počas menštruačného krvácania strácate najviac železa a brokolica tento prvok hravo doplní. Okrem toho je bohatá na vlákninu, horčík a draslík. Tie zabraňujú nadúvaniu, uľahčujú trávenie a uvoľňujú svaly, čím sa zmiernia nepríjemné kŕče.

Banány

Je to najlepšia desiata, ak máte svoje dni. Sú totiž plné draslíka, horčíka a vlákniny. Tieto látky zabraňujú nepravidelným pohybom čriev a vzniku hnačky. Okrem toho vám toto ovocie potlačí počas menštruácie prirodzenú chuť prejedať sa.

Horká čokoláda

Ak potrebujete lásku k čokoláde nejako ospravedlňovať, vyhovorte sa na menštruáciu. Horká čokoláda obsahuje veľa zdravých minerálov, napríklad železo, horčík a antioxidanty. Tiež sa v nej nachádzajú flavonoidy, ktoré prospievajú prietoku krvi a uvoľňujú cievy. A samozrejme čokoláda dokáže zlepšiť náladu, čo počas tohto obdobia potrebujete.

Losos

Túto rybu by ste mali do jedálnička zaraďovať často. A to nielen kvôli tomu, že obsahuje omega-3 mastné kyseliny či veľké množstvo bielkovín.

Losos
Losos Foto: shuterstock.com, Tim UR
 

Je totiž aj veľmi zdravý. Keď budete jesť lososa počas svojich dní, zmiernite tým kŕče, znížite riziko zápalu a váš cyklus bude pravidelnejší.

Zázvor

Nielenže zázvor potláča zápal, ale tiež zmenšuje menštruačné bolesti. Ak vás trápia bolesti v podbrušku, pridávajte si ho do čaju. Samozrejme, najlepší je čerstvý.

Citróny a pomaranče

Všeobecne sa počas menštruácie odporúča jesť veľa ovocia, aby ste zvýšili príjem vitamínov a znížili chuť na sladké. Výborné sú na to citrusy. Okrem vitamínov totiž obsahujú aj vlákninu a vodu, takže udržia telo hydratované a zlepšia vám trávenie. Citrusy navyše odstraňujú nevoľnosť i ďalšie stavy spojené s menštruáciou.

Týmto potravinám sa počas menštruácie vyhnite

Mlieko

Ak trpíte počas menštruácie neustálymi bolesťami brucha a kŕčmi, mlieku by ste sa mali vyhnúť oblúkom. Je v ňom laktóza, ktorú telo ťažko strávi. Tá niekedy spôsobuje nadúvanie, bolesti žalúdka a nevoľnosť.

Sladkosti

Možno vám cukrovinky počas menštruácie zlepšujú náladu, okrem toho ale zapríčiňujú nadúvanie, plynatosť a kvôli veľkému množstvu rafinovaného cukru môžu viesť až k zápalu.

TIP: Schudnite podľa ženského cyklu. Je to úplne jednoduché

To počas menštruácie vôbec nie je dobré, pretože aj tak telo bojuje s odchodom krvi a dôležitých minerálov. Najlepšie je ho získať v ovocia.

Kofeín

Štúdie dokázali, že kofeín môže reálne predĺžiť dobu menštruácie a v zriedkavých prípadoch vedie dokonca k jej vynechaniu. Kofeín tiež zvyšuje príznaky PMS. Ak ho mávate, tak by ste mali pred menštruáciou a počas nej príjem kofeínu vynechať alebo aspoň obmedziť.

Štipľavé jedlá

Korenené jedlo niekedy dráždi žalúdok, čo môže byť v kombinácii s menštruáciou veľmi nepríjemné. Ak si ale vyberiete správne korenie, to vám počas tohto obdobia môže dokonca pomôcť. Čerstvé čili je napr. známe pre svoje protizápalové účinky a šafran zase pomáha k správnej funkcii tráviaceho systému, piše doma.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy