20. 12. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Teleráno, zg

Hrozia vám Vianoce osamote? Máme pre vás pät tipov, aby to tak nebolo

Treba si uvedomiť, že v tejto situácii nie sme sami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Stock-Asso/shutterstock.com

Vianoce sú považované za sviatky radosti a pokoja. No ani zďaleka to všetci neprežívajú rovnako. Týka sa to hlavne ľudí, ktorí trávia sviatky sami a podliehajú pocitom smútku a osamelosti.

Všade stále počúvame, ako je rodina počas vianočných sviatkov dôležitá, a že Vianoce sa nemajú prežívať bez svojich najbližších. Potom sa ani netreba čudovať, že práve na Vianoce sa hlási o slovo nával silných emócií.

Ľudia majú počas Vianoc podľa štatistík viac psychických problémov ako inokedy. Zjavné to je najmä v prípade tých, ktorým zomreli rodičia, odišli dospelé deti, rozviedli sa alebo jednoducho dlhodobo žijú sami.

TIP: Prečo ste stále sama? Možno je za tým aj týchto 5 dôvodov

Ako sa dajú zvládnuť vianočné sviatky, keď ste osamelí? Prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková prezradila v Teleráne päť tipov, čo máte urobiť, aby ste sa necítili sami.

Lekárka tvrdí, že samota a osamelosť sú dve rôzne veci. Podľa jej slov sa môžete cítiť osamelý aj vtedy, keď je okolo vás viac ľudí a keď som sám, nemusím sa cítiť osamelý.

Tipy, ako nebyť sám doma na Vianoce.
Tipy, ako nebyť sám doma na Vianoce. Foto: Teleráno
 

"Ale keď som osamelý, prichádzajú Vianoce, je dôležité uvedomiť si, že nie ste sám alebo sama. Takých ľudí ako vy je veľmi veľa. Samosprávy i rôzne organizácie pripravujú podujatia pre osamelých ľudí. A nerobia to určite preto, že sa im to chce. Je u nás po takýchto akciách dopyt. A čo robiť, keď sme sami? Určite ste cez rok zažili pár aktivít, ktoré vám urobili radosť a prečo sa k nim nevrátiť," konštatovala odborníčka.

Tvrdí však, že základom je uvedomiť si, že v tejto situácii nie sme sami. A keď už skutočne nie je nikto okolo nás, sú na Slovensku odborníci na duševné zdravie, ktorí nám pomôžu.

V Teleráne prezradila psychiatrička Izáková aj to, kto lepšie znáša samotu - muži alebo ženy a prečo treba na Vianoce spomínať na najbližších, ktorí už nie sú medzi nami, s humorom.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy