15. 01. 2020 06:00 | IOWA/tvnoviny.sk

Malá Jade (4) dostala chrípku a bojovala o život. Lekári ju zachránili, ale prišla o zrak

Podľa odborníčky je veľké šťastie, že vôbec prežila.

Jade DeLuciová.
Jade DeLuciová. Foto: facebook/Amanda Phillips

Chrípka je považovaná za úplne bežné ochorenie, ktoré veľa ľudí podceňuje a neprikladá liečbe a prevencii až takú dôležitosť. Choroba však môže byť nebezpečná, hlavne pre malé deti.

Iba štvorročná Jade DeLuciová ochorela krátko pred Vianocami. Stalo sa to v čase, keď v USA vyhlásili chrípkovú epidémiu. Stav dievčatka sa výrazne skomplikoval. Malá Jade skončila na JIS-ke. Lekári síce vyhrali boj o jej život, má však trvalé následky. Dievčatko pravdepodobne prišlo o zrak. 

Jade wanted to say hi to everyone and say thank you! ❤️ Her voice is coming back stronger and stronger every day!

Uverejnil používateľ Amanda Phillips Pondelok 13. januára 2020

Zdroj: Facebook/Amanda Phillips

"S manželom sme boli presvedčení, že je to bežná viróza, z ktorej sa Jade čoskoro dostane. Nič nenasvedčovalo tomu, že to je oveľa závažnejší problém," zverila sa CNN mamička dievčatka Amanda Phillipsová.

Takto sa začali zdravotné problémy

V noci 23. decembra uspával Jade jej otec. Všetko sa zdalo byť v poriadku, a tak nikto nepochyboval o tom, že druhý deň celá rodina odíde za starými rodičmi na vianočné sviatky. Ráno otec zistil, že dcéra vôbec nereaguje a telo má doslova v jednom ohni. Zakričal na manželku, aby okamžite zavolala na pohotovosť, uviedol portál novinky.cz.

Jadine telo sa nekontrolovateľne triaslo. Lekári okamžite rozhodli o jej leteckom prevoze do nemocnice na špecializované oddelenie. "Nikto si nevie predstaviť, čo sme v tom okamihu prežívali. Mali sme obrovský strach, že už ju nikdy neuvidíme," skonštatovala pani Phillipsová.

Rodičia sa dozvedeli, že v dôsledku chrípky má Jade dysfunkciu mozgu - tzv. encefalopatiu. "Keď nám lekári ukázali snímky z magnetickej rezonancie, vyzeralo to, že jej mozog svieti ako vianočný stromček. Následne nám vysvetlili, že u dcéry došlo k značnému poškodeniu mozgu a že sa už nemusí zobudiť," spomína matka.

Nasledujúce dni ležala Jade na JIS-ke a na nič nereagovala. Rodičom oznámili konkrétnu diagnózu - akútna nekrotizujúca encefalopatia spôsobená vírusovou infekciou.

Ide o veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré ešte nie je príliš známe. "Bol to pre nás obrovský šok a pomaly sme strácali nádej, že sa Jade ešte prebudí. A to všetko len pre chrípku," napísala na sociálnej sieti matka.

Neurologička odporučila liečbu steroidmi, ktoré začali prekvapivo rýchlo účinkovať, pretože veľmi skoro zmiernili opuchy v mozgu. Bola to prvá pozitívna správa po niekoľkých dňoch, ktorá vrátila nádej rodičom aj lekárom.

Na Nový rok popoludní Jade prvýkrát otvorila oči a začala pozorovať svet okolo seba. Matke potom niekoľkokrát stisla ruku a usmiala sa na ňu. Od tej doby sa jej stav stále zlepšoval.

Najprv jej lekári odstránili dýchaciu trubicu, neskôr sa prvýkrát posadila, po niekoľkých dňoch začala pomaly jesť a 5. januára potom prvýkrát prehovorila.

It’s been a whirlwind 3 weeks. I am so immensely grateful for my daughter. Her courageous fighting spirit and the love...

Uverejnil používateľ Amanda Phillips   Pondelok 13. januára 2020

Zdroj: Facebook/Amanda Phillips

Následky choroby

"Bohužiaľ, vírusové ochorenie poškodilo časť mozgu, ktorá je zodpovedná za zrak. Lekári zatiaľ nevedia, či sa mozog zvládne natoľko zregenerovať, že sa zrak obnoví. Dozvieme sa to za tri až šesť mesiacov," dodala matka.

Podľa neurologičky môže mať Jade do budúcna aj ďalšie kognitívne alebo vývojové problémy, akou je napr. porucha učenia.

Očkovanie proti chrípke

Ide o najviac podceňovanú vakcínu vôbec. Podľa Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pritom len v USA každý rok zomiera na chrípku niekoľko desiatok detí, pričom väčšina z nich nebola očkovaná. Tisíce ďalších detí sú potom hospitalizované z rovnakého dôvodu. Prevažná väčšina týchto detí bola pritom pred ochorením úplne zdravá.

Zákernosť chrípkových ochorení spočíva v tom, že sa vírus mení každým rokom. Preto je nutné očkovanie každoročne opakovať. Hoci účinnosť vakcíny je podľa CDC len asi 40-60 percent, má aj tak podľa odborníkov zmysel. Minimalizuje totiž aj komplikácie ochorenia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy